Przegląd różnych serwisów pogodowych nie napawa zbytnim optymizmem. Ostatni weekend kwietnia 2025 roku ma być związany ze znacznych ochłodzeniem. Najbardziej niepokojące wydają się wskazania co do przewidywanych spadków temperatury miedzy 25 a 30 kwietnia. Niektóre prognozy pokazują, że mogą one wynosić nawet do -10°C dla rejonów centralnej Polski.
Przymrozki 2025. W piątek gwałtowne ochłodzenie
Po okresie ciepłej pierwszej i drugiej dekady kwietnia, aż trudny uwierzyć, że ochłodzenie powróci i to w takim nasileniu. Prognozy jasno wskazują, że w kolejnych dniach utrzyma się aktywna głęboka, wilgotna konwekcja, która może przynieść intensywne opady deszczu, opady gradu o średnicy 2-4 cm oraz porywisty wiatr 70-90 km/h. Dodatkowo wraz ze wkroczeniem kolejnych frontów atmosferycznych temperatura może gwałtownie spaść – nawet o ponad 10-15 stopni. Dodatkowo nocami wystąpią lokalne spadki poniżej zera.
Jak informuje serwis fanipogdy.pl ujemne temperatury wystąpią nie tylko przy gruncie, jak i na wysokości 2 metrów nad ziemią Pierwsza taka chłodna noc ma mieć miejsce z piątku na sobotę (25-26 kwietnia). Znacznym spadkom temperatury towarzyszyć będzie często pogodne niebo, sprzyjając radiacyjnemu wypromieniowania ciepła z gruntu po zachodzie słońca.

Spadki temperatury mogą być zabójcze dla wielu upraw
Dodatkowo w niektórych rejonach termometry pokażą nawet do -8°C, szczególnie w przypadku pomiarów tuż przy powierzchni gruntu. Okres zimna może utrzymać się przez kilka dób i lokalnie spowodować szkody wśród roślin, które są już w fazie intensywnego wzrostu od kilku tygodni.
Nawet -8 stopni Celsjusza w prognozach przy gruncie nocami. Będą to przymrozki adwekcyjno-radiacyjne w Polsce.
Głównie na obszarze centrum i wschodnich obszarów Europy, nastąpi spływ zimnych mas powietrza. Najnowsze predykcje modeli numerycznych wskazują, że szczytowa fala adwekcji zimnego powietrza ma wkroczyć z północy, znad Półwyspu Fennoskandzkiego, do centrum Europy, w tym także do Polski, w okresie między 26 a 30 kwietnia, z możliwą korektą największego ochłodzenia o (+/-2 dni). Dlatego w tym czasie prawdopodobieństwo wystąpienia ujemnych temperatur będzie wyraźnie podwyższone. Dużo wskazuje, że prognozy modeli europejskich i amerykańskich się sprawdzą, możliwy będzie mróz nocami w różnych regionach w zależności od skali zachmurzenia, prędkości wiatru i ukształtowania terenu.
Trzeba chronić uprawy
Również wskazania serwisu Ventusky.com wskazują na znaczne spadki temperatury tuż przy powierzchni gruntu. Zaczną się już w sobotę gdzie nad ranem może być w niektórych regionach do -4°C. O wiele zimniejsza zapowiada się kolejna noc 26/27 kwietnia, gdzie w niektórych miejscach centralnej Polski o poranku w niedzielę może być nawet -10°C.


Tak więc na rolników i producentów warzyw będzie to trudny czas. Plantatorzy powinni się przygotować się do okrycia plantacji agrowłókninami. Najlepiej zrobić to już w piątek 25 kwietnia. W przypadku innych upraw należy przygotować możliwe systemy ochrony. Można również wzmocnić rośliny na czas spadków temperatury różnymi produktami, chroniącymi je przed stresem.