Zbiory pomidorów torpedują obfite opady deszczu. Kilkanaście dni temu, korzystając z przerwy w opadach i przyzwoitej pogody, miałem okazję odwiedzić dwa gospodarstwa pod Łowiczem, w których uprawia się pomidory. Pierwsze należy do Mateusza Wiśniewskiego, drugie do Wiktora Pięty. Spokrewnieni plantatorzy uprawiają ten gatunek na łącznej powierzchni wynoszącej ok. 18 ha. W tym roku testowali wczesną odmianę o której jeden z nich wraz z Marcinem Wieczyńskim, przedstawicielem firmy Rolspec, zdecydowali się opowiedzieć.
Albarossa – wczesna odmiana do zbioru ręcznego i mechanicznego
Nasadzenia wykonano tu w dniach 8-9 maja w tym roku. Początek wegetacji przypadł więc na okres chłodnej pogody. Pomidory jednak dość szybko przyjęły się i już po tygodniu zauważono przyrosty korzenia jak i części nadziemnej roślin. Pod koniec sierpnia plantacja będzie gotowa do zbiorów, które tu zrealizowane zostaną przy pomocy kombajnu wspólnie użytkowanego w obu gospodarstwach – mówi M. Wieczyński z Rlspec-u, dystrybutora nasion firmy Cora Seeds. Wczesność odmiany Albarossa pozwala na wydłużenie okresu zbiorów, lepsze ułożenie prac. Odmiana ta wykształca owoce o masie 60-80 g co predysponuje je zarówno do zbiorów ręcznych jak i mechanicznych. Wysoki wskaźnik Brix sprawia, że owoce są chętnie akceptowane w zakładach przetwórczych.
Więcej na temat stanowiska, zdrowotności roślin, czy zagadnień typowo rynkowych związanych z produkcją pomidora można dowiedzieć się oglądając materiał filmowy: