Od ponad dwóch tygodni w zagłębiu ziemniaczanym w gminie Błaszki woj łódzkie trwają zbiory pierwszych ziemniaków uprawianych pod przykryciem. Postanowiliśmy sprawdzić co słychać w ziemniaczanym biznesie.

Trudna wiosna, a jednak …

Odwiedziliśmy gospodarstwo Pana Grzegorza Krawczyka z miejscowości Żelisław-Kolonia gmina Błaszki gdzie uprawiane są ziemniaki wczesne odmiany Volumnia oraz Rivera pod folią. Ziemniaki w tym roku zostały posadzone  8 marca. Przebieg pogody był nie sprzyjająca. Występowały duże wahania temperaturowe między dniem a nocą oraz częste przygruntowe przymrozki. Czterokrotnie zauważalne były niewielkie uszkodzenia przymrozkowe,  przeważnie na styku rośliny z folią. Nie stwarzało to optymalnych warunków do wzrostu roślin. Jak by tego było mało przez okres prawie 6 tygodni nie odnotowano w ogóle opadów. W dniu wizyty w gospodarstwie pracowała deszczownia. Nawadnianie prowadzone jest co około cztery dni.

Technologia uprawy

Sadzeniaki zostały zaprawione zaprawą Monceren Pro 258 FS. Jest to zaprawa grzybobójcza w formie płynnego koncentratu o działaniu kontaktowym i układowym, do zaprawiania bulw sadzeniaków ziemniaka przed rizoktoniozą ziemniaka i parchem srebrzystym ziemniaka. Rizoktinoza sprawia dużo problemów w uprawie ziemniaków.  Wielu rolników z tego zrezygnowało i potem na ich plantacji wystąpił problem z czarną nóżką. Grzyby, które ją powodują, znajdują się w glebie, mogą tam przebywać nawet kilka lat. Objawy czarnej nóżki widoczne są na roślinach ziemniaka, których liście żółkną, zwijają się wzdłuż głównego nerwu i więdną. Typowym objawem choroby jest czernienie i gnicie podstawy łodyg. 

Jako przedplon wysiano słonecznik, który jesienią został zaorany. Nawożenie oparte było o Polifoskę krzem i saletrzak, które było zaaplikowane przed sadzeniem. Następnie została zastosowana saletra amonowa przed obredlanie. Dolistnie uprawa została kilkukrotnie zasilona biostymulatorem Aminoplant w dawce ok 1,25 l/hektar.

Ochrona przed szkodnikami nie była prowadzona ponieważ nie było takiej potrzeby. Natomiast zabieg przeciwko chorobą grzybowych był prowadzony przy pomocy preparatu Carbio Duo 112 EC. W tym sezonie nie było dużej presji ze strony chorób grzybowych wynikało to z przebiegu pogody.

Uprawa wczesnych ziemniaków to możliwość dobrych zarobków w sezonie 2019

Zbiory w pełni

Aktualnie w gospodarstwie kończy się zbiór przykrywanych ziemniaków i najprawdopodobniej rozpocznie się zbiór ziemniaków uprawianych bez okrywy. Popularne odmiany Tajfun i Gala chętnie kupowane przez konsumentów uprawia się tradycyjnie bez przykrywania.

Pan Grzegorz nie ukrywa swojego zadowolenia z wyników swojej pracy. Plony na poziomie ok 30 ton z ha przy aktualnej cenie ok 24 zł za 15 kg dają satysfakcjonujący wynik. Po zbiorach ziemniaków planowany jest siew poplonów w postaci słonecznika.

W innym gospodarstwie również uprawia się ziemniaki pod włókniną. W tym roku została po raz pierwszy zastosowana  podwójna włóknina na odmianie Arrow. Rozwiązanie to przyniosło bardzo dobry wynik ponieważ pierwsze ziemniaki udawało się sprzedać w cenie 4 zł za kilogram. Plon nie był najwyższy, bo wyniósł około 16 ton/ha ale za to cena była zadowalająca – podkreśla z uśmiechem rolnik.

Oprócz tego uprawiane są tu jeszcze odmiany Riviera, Volumnia oraz Irga. Te  dużo lepiej już zaplanowały. W tym tygodniu planowane jest zakończenie zbiorów ziemniaków uprawianych pod włókniną i rozpoczęcie zbioru odmiany Riviera uprawianej bez przykrycia.  Riviera, Arrow i Columbia jest na podobnym poziomie wzrostu co Irga spod włókniny. Do ochrony przeciwko chorobą grzybowym został zastosowany preparat RIDOMIL GOLD MZ PEPITE 67,8 WG.

Dobrze zaplanowane uprawy

Na części pół po zbiorach będzie uprawiana kapusta i buraczek, a na pozostałej części będzie posiany poplon ze słonecznika. Wszystkie  uprawy są nawadniane za pomocą deszczowni szpulowej. Bez tego  rozwiązania nie było by mowy o zadowoleniu z wyników pracy. W okres wiosennym był  duży deficyt wody, aktualnie sytuacja jest bardzo podobna do tego dochodzi upał na poziomie ponad 32 ºC.

W punkcie skupu zwrócono uwagę iż w tym roku jakość bulw jest dużo gorsza niż w ubiegłym roku. Najlepiej udały się w tym roku ziemniaki odmiany Riviera. Można powiedzieć, że jest aktualnie bezkonkurencyjna zarówno pod względem plonu jak i jakości. Widać różnice między ziemniakami uprawianymi pod włókniną tam plon jest większy ale bulwy dużo drobniejsze. Natomiast spod foli plon jest mniejszy ale za to zdecydowanie większe bulwy. Rolnicy którzy  mieli pola bez nawadniania zaprzestali praktycznie zbiory z powodu mocnego wyschnięcia gleby i odrywania się dużych frakcji gleby i podawania ich razem z ziemniakami. Ceny w skupie zaczynały się od 40 zł za worek 15 kg,  w międzyczasie spadła  do poziomu 15zł/15kg. Cena aktualnie na skupie waha się między 22-25 zł za worek.