W maju wraz z Jakubem Wroną z firmy Luty Jacek odwiedziłam Marcina Kwiatka ze Złotnik, który w swoim gospodarstwie uprawia m.in. pory, aby porozmawiać o tegorocznej sytuacji w sprzedaży i uprawie tego warzywa.

Uprawy pora w pełnej krasie

Gospodarstwo Marcina Kwiatka zajmuje 30 hektarów pola. Plantator stawia głównie na takie warzywa jak: por, seler oraz kapusta czerwona, biała i włoska. Czasem uprawia również buraka ćwikłowego. W celu zmianowania uprawia również pszenicę – w tym roku na 7 ha. W gospodarstwie M. Kwiatka zboże jest wysiewane również w miejscach trudno dostępnych, jak i niewygodnych dla upraw warzyw, mowa o wzgórzach. Zboże pełni rolę zapory, która hamuje przepływ wody podczas obfitych opadów. W rejonie gospodarstwa nazywanym Winnicą miały być stawiane wiatraki, jednak przepisy prawne uległy zmianie i plan odszedł w zapomnienie. Gdyby nie zboże byłyby nieużytkami– wspomina M. Kwiatek.

Marcin Kwiatek wyrywa pory w celu prezentacji towaru

Plantacja pora

W tym gospodarstwie rozsadę rwaną pora dostarcza firma Luty Jacek. Częściowo jest również produkowana w naszym gospodarstwie. Pozwala to chociaż częściowo zmniejszyć koszty założenia uprawy. Pierwsze rozsady dostarczane prze firmę Luty Jacek są sztywne, szybciej podejmują wzrost, są wyrównane we wzroście i dobrze się sadzą – stwierdza M. Kwiatek.

Obsada na 1 ha wynosi 130 tysięcy sztuk, gdzie szerokość międzyrzędzi to 53 cm, a w rzędzie rozsada sadzona jest średnio co 15 cm. W tym roku rozsada w tunelach była sadzona na przełomie 8-9 tygodnia. Natomiast uprawa pora była zakładana w ostatnim tygodniu marca, czyli w 13 tygodniu produkcyjnym. Kolejna partia w pierwszym tygodniu kwietnia (14 tydzień). Sadzenie pora i zbiór w tunelach odbywało się w sposób ręczny. Natomiast uprawy w odkrytym gruncie zakładane są maszynowo. Tam też pory zbierane są za pomocą kombajnu.

Uprawiane odmiany pora

Marcin Kwiatek uprawia takie odmiany porów jak: Shafton F1 (Nunhems/BASF), Krypton F1 (Nunhems/BASF), Longton F1 (Nunhems/BASF), Linkton F1 (Nunhems/BASF). W większości uprawiane odmiany pochodzą z firmy Nunhems / BASF.

Shafton F1 (Nunhems/BASF) jest jedną z najwcześniejszych odmian mieszańcowych. Wyróżnia się wysokim plonem i satysfakcjonującym wyrównaniem podczas wzrostu. Szybko rosnący por, który charakteryzuje się długą łodygą i stojącym pokrojem liści. Odznacza się wysoką odpornością na jarowizację.

Krypton F1 (Nunhems/BASF) to odmiana również z tych najwcześniejszych, o szybkim tempie wzrostu. Wyróżnia się wzniosłym pokrojem, łatwo się czyści, co jest ważne podczas zbiorów i przygotowania do sprzedaży. Dosyć szybko regeneruje się po posadzeniu. Dodatkowymi atutami jest wysoka tolerancja na alternarie oraz długi okres zbioru.

Longton F1 (Nunhems/BASF) jest odmianą wczesnojesienną, jej łodyga dorasta do wysokości 50 cm, a liście wzniesione. Odznacza się wysoką tolerancją na wciornastka, co jest ważne w przypadku późnych odmian, ponieważ są znacznie częściej atakowane niż uprawy wczesne. Szybkie tempo wzrostu oraz duże wyrównanie wśród upraw pora. Z przeznaczeniem na tacki.

Linkton F1 (Nunhems/BASF) to bardzo wczesna odmiana mieszańcowa o długiej łodydze i jednorodnych liściach.

Siatka z polietylenu

Część uprawy pora jest przykryta siatką polietylenową, jest to produkt wieloletni. Marcin Kwiatek stosuje ją drugi sezon, natomiast może ona wytrzymać maksymalnie 5-6 sezonów, jeśli jest odpowiednio użytkowana – stwierdza Jakub Wrona. Siatka ta pełni funkcje ochrony przed przymrozkami, podobnie jak włóknina, by podwyższyć temperaturę młodym roślinom. Materiał spełnia również rolę ochrony przed czynnikami atmosferycznymi – gradem, który mógłby doszczętnie zniszczyć nasadzenia pora. Kolejne pozytywne aspekty wykorzystania siatki to częściowa ochrona przed szkodnikami, ale również większa wilgotność i przewiewność. Ta jest dużo większa niż w przypadku włókniny, co poprawia wentylację i nie rozwijają się choroby grzybowe, które są tak trudne do zwalczenia. Siatka z polietylenu posiada również właściwości cieniujące – dodaje Jakub Wrona. Materiał ten może być stosowany również w upalne dni, czyli w miesiącach czerwiec aż do lipca, podczas upraw wczesnych nasadzeń, bez negatywnych skutków u rozwijających się roślin. Por to niezwykle delikatne warzywo. Na popyt ma wpływ zdrowy, zielony liść, równie istotna jest łodyga – jej całkowita długość oraz wymiar części białej.

Szkodniki i choroby pora

Uprawy wczesnych warzyw bardzo rzadko dotykają szkodniki i choroby. Jednym z powodów tego zjawiska to przede wszystkim krótki czas do pełnego rozwoju szkodników. Natomiast, jeśli mowa o chorobach grzybowych, to te również nie mają szans, ponieważ wtedy panują zazwyczaj niskie temperatury, a przewiew jest stale.

Szkodniki czy choroby najczęściej atakują późniejsze nasadzenia.

Chwasty w tunelach są usuwane ręcznie. Jak twierdzi Marcin Kwiatek lepiej nie stosować herbicydów w tunelach foliowych. Dlatego, że podczas słonecznych dni zbyt duże nasłonecznienie i osiągnięta wysoka temperatura mogłyby prowadzić do zniszczenia plantacji tunelowej.

Porównując zeszłoroczne wydatki z tegorocznymi to ceny nawozów wzrosły drastycznie, w ubiegłym sezonie  wydałem na nie 3 tys./ha, a w bieżącym aż 6 tysięcy/ha. Dopłaty do nawozów nie są zbyt duże, są to kwoty ok. 500 zł/ha – stwierdza plantator.

Majowe zdjęcia pora