Na pokazach w Kruszwicy gdzie prezentowano kolekcję odmian zimujących cebuli od Enza Zaden (czytaj również), nawożeniem cebuli zajęła się firma Yara Poland. Efekty to plony rzędu 70-80 t/ha cebuli gotowej do zbiorów już w czerwcu.

W uprawie cebuli zimującej, gdzie siewy nasion realizowane są na przełomie sierpnia i września, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie gleby pod uprawę i wykonanie nawożenia przedsiewnego. Tu zastosowano przed siewem nasion fosforan amonu i Petent Kali. Wiosną dwukrotnie zastosowano YaraMila Complex w dawce do 200 kg oraz YaraBela Sulfan – informuje Wojciech Kopeć. Ogółem wprowadzono 1300 kg nawozów mineralnych co przełożyło się na plony cebuli rzędu 70-80 t/ha.

Nawożenie pogłówne powinno zapewnić optymalne zaopatrzenie roślin w składniki pokarmowe. To nie roślina powinna czekać na nawóz, ale nawóz na roślinę. Przy uprawie cebuli gdzie system korzeniowy jest dość płytki istotne jest więc częstych dawek nawozów, by uniknąć strat na skutek wypłukiwania składników pokarmowych – podkreśla ekspert z firmy Yara.  

nawozenie_cebuli
Program nawożenia cebuli ozimej na prezentowanej kolekcji odmian

Cebule zimujące i efekt dobrego nawożenia