Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami na najbliższe dni. Pojawiła się też prognoza zagrożeń, według której w weekend powieje silny wiatr, spadnie śnieg i wystąpią oblodzenia. Wystąpią też przygruntowe przymorski, miejscami nawet do -12°C.

W najbliższym czasie noce i poranki będą mroźne. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami. Nocami ma chwytać kilkustopniowy mróz, dlatego temperatura przy gruncie może spadać miejscami do -12 °C.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia

Alarmy obowiązują w województwach:

mazowieckim, wielkopolskim, lubuskim, łódzkim, świętokrzyskim, lubelskim, podkarpackim, małopolskim, śląskim, opolskim, dolnośląskim, gdzie ważne będą do godz. 9 w piątek.

pomorskim, kujawsko-pomorskimwarmińsko-mazurskim, podlaskim, gdzie ważne będą do godziny 9 w sobotę.

Piątek jeszcze pogodny

Oprócz obowiązujących ostrzeżeń, przymrozki spodziewane są także w innych regionach kraju. Z prognozy zagrożeń wynika, że w nocy z piątku na sobotę można się ich spodziewać w woj. dolnośląskim. Na obszarze Sudetów i Przedgórza Sudeckiego prognozuje się spadek temperatury do -2 st. C, a przy gruncie do -4 st. C.

Przymrozki mogą pojawić się też w woj. lubelskim, gdzie prognozowany jest spadek temperatury do -1 st. C, a przy gruncie do -3 st. C.

W woj. śląskim, małopolskim i podkarpackim w sobotę rano, w rejonach podgórskich prognozowany jest spadek temperatury do -2 st. C, a przy gruncie do około -3 st. C. Lokalnie w dolinach temperatura będzie jeszcze niższa, bo do -4 st. C, a przy gruncie do -6 st. C.

Prognoza zagrożeń na sobotę

W sobotę – oprócz obowiązujących ostrzeżeń – mogą pojawić się też alarmy przed silnym wiatrem. Nad ranem w woj. pomorskim i zachodniopomorskim prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 do 35 kilometrów na godzinę, a w porywach do 70 km/h.

Alarmy przed przymrozkami mogą pojawić się też w woj. śląskim, małopolskim i podkarpackim. Tutaj w rejonach podgórskich prognozuje się spadek temperatury do -1 st. C, przy gruncie do około -2 st. C, lokalnie w dolinach do -3 st. C, a przy gruncie do -4 st. C.

Prognoza zagrożeń na niedzielę

Spadek temperatury, silny wiatr i kilka centymetrów śniegu. Wiosenna aura ze słońcem i wysokimi wartościami na termometrach zawitała tylko na chwilę. Czeka nas załamanie pogody.

W niedzielę alarmy przed przymrozkami spodziewane są w całym kraju. Na zachodzie kraju temperatura powietrza może wynieść -4 st. C, a przy gruncie -6 st. C. W regionach wschodnich kraju temperatura powietrza może spadać do -6 st. C, a przy gruncie do -8 st. C. Najsilniejszy mróz spodziewany jest woj. dolnośląskim na obszarze Sudetów i Przedgórza Sudeckiego, gdzie temperatura powietrza wyniesie nawet -8 st. C, a przy gruncie -12 st. C.

Oprócz tego, w woj. lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, lubelskim, łódzkim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim na drogach i chodnikach mogą utworzyć się oblodzenia.

W woj. dolnośląskim może spaść śnieg. Na obszarze Sudetów i Przedgórza Sudeckiego przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść do pięciu centymetrów.

Dodatkowo w woj. zachodniopomorskim i pomorskim mogą wystąpić silne porywy wiatru do 70-80 km/h.

Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

Definicja IMGW mówi, że alert pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym jest prognoza zagrożeń?

Według definicji IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Sprawdź również:

https://www.imgw.pl/wydarzenia/prognoza-na-weekend-27-29-marca-2020-r

http://www.pogodynka.pl/przewidywanie