Tradycją już Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, które w tym roku odbywają się w Kielcach w dniach 18 i 19 stycznia jest przyznanie Nagród imienia prof. Szczepana Aleksandra Pieniążka. Ten prestiżowy konkurs odbywający się po raz VIII w tym roku ma na celu docenienie nowych, innowacyjnych produktów wprowadzanych na rynku ogrodniczy. W tym roku jury nie miało łatwego zadania bowiem w rywalizacji brało udział 22 produkty.

Tegoroczne TSW po raz pierwszy odbywają się w nowej lokalizacji – na terenie Targów Kielce. Nowa lokalizacja pozwoliła zgromadzić przeszło 300 wystawców prezentujących swoje rozwiązania dla branży ogrodniczej. Podczas uroczystego otwarcia Targów, któremu przewodniczył Jacek Kłudka prezes oficyny wydawniczej OIKOS i zarazem główny organizator tego wydarzenia oraz prof. dr hab. Dorota Konopacka, dyrektor IO-PAN, ogłoszono wyniki konkursu o Nagrody imienia prof. Szczepana Aleksandra Pieniążka. W tym roku rywalizacja była bardzo duża bowiem zgłoszonych zostało aż 22 produkty, w tym 12 stanowiły nawozy i biostymulatory.

Kapituła postanowiła przyznać nagrodę dla następujących produktów:

Firmie Agro Smart Lab/BIO ACTIW za AGRO ECA PROTECT. Jest pierwszym i jedynym takim produktem na świecie (został zgłoszony do ochrony patentowej). Opracowany i produkowany jest w Polsce. Produkt został zarejestrowany w czerwcu 2022 roku jako biostymulator i został dopuszczony do ekologicznej produkcji. Pierwszy i jedyny taki produkt na świecie wykorzystujący połączenie niezwykłych cech elektrolizowanej wody z klinoptylolitem – minerałem pochodzenia wulkanicznego – w celu stymulowania odporności roślin. Jest to zarazem jedyny produkt posiadający w składzie ustabilizowaną elektrolizowaną wodę, która nie dopuszcza do infekcji grzybowych i bakteryjnych roślin.

TSW 2023 – wręczenie Nagród imienia prof. Szczepana Aleksandra Pieniążka

Firmie Vantage Polska sp. z o.o za ROBOTTI – robot polowy. Robotti to robot polowy autonomiczny (pracuje bez operatora w ciągłym trybie pracy 24h, również po zmroku i we mgle). Nośnik narzędzi takich jak (siewniki, sadzarki, pielniki, opryskiwacze, narzędzia uprawowe. Robotti posiada standardowy, trzypunktowy system zaczepu urządzeń (jak traktor) + WOM (wałek odbioru mocy), napęd na 4 koła, silnik spalinowy Kubota 75MK (lub 2x silniki), zbiornik paliwa max.300l, bardzo precyzyjny, satelitarny system nawigacyjny RTK, system kamer, czujników i oświetlenia.

TSW 2023 – wręczenie Nagród imienia prof. Szczepana Aleksandra Pieniążka

Firmie Osmia Future przyznano nagrodę za Osmia Box – ul dla pszczół samotnic. Osmia Box to specjalnie skonstruowane siedlisko do hodowli murarki ogrodowej. Jego budowa umożliwia mechaniczny serwis po sezonie za pomocą urządzenia Apikubot. Przeprowadzony serwis wykonywany jest stricte mechanicznie. Powiązana z Osmia Box aplikacja BeeGrow dostosowuje ilości i rozmieszczenie siedlisk Osmia Box na działce w zależności od uprawy, kształtu działki, zagęszczenia nasadzeń tak by zapewnić optymalne zapylenie uprawianych roślin. Zaletą tego systemu jest prostota obsługi – gotowe ule wystarczy rozmieścić w uprawie i zebrać po sezonie.  

Przedstawiciele firmy Osmia Future nagrodzonej za system introdukcji murarki ogrodowej Osmia Box

Kapituła postanowiła przyznać wyróżnienie dla firmy Agrosimex sp. z o.o. za Rhizosum N plus. Produkt ten zawiera bakterie Azotobacter salinestris wiążące wolny azot z powietrza atmosferycznego również mangan i żelazo. Zalecana dawka gotowego produktu to zaledwie 25-50 g/ha. Rhizosum N plus można stosować w formie oprysku na glebę, poprzez fertygację i nawożenie dolistne.

Krzysztof Zachaj z firmy Agrosimex odebrała wyróżnienie za produkt Rhizosum N plus

Więcej informacji o nagrodzonych produktach TSW 2023 już niebawem.