Czas zbioru dyni i … warzenia piwa




Jesienią gdy na polach złocą się dynie, wielu zastanawia się jak je wykorzystać. Dynia w ostatnich latach stała się popularnym warzywem w kuchni wykorzystywanym do przygotowania zup, ciast czy jako dodatek do mięsiwa. Tymczasem we Wrocławiu warzą piwo z dynią. Pierwsze dyniowe z chlebem. Gospodarzem jest Browar Stu Mostów – pierwszy po latach klasyczny kraftowy browar we Wrocławiu. Partnerem PINTA – pierwszy kontraktowy browar w Polsce.

I zaczęło się warzenie … z dynią

Dynie Hokkaido zostały pocięte razem ze skórką, wydrylowane i upieczone z brązowym cukrem – dla nadania aromatu. Wszystko zostało zmiksowane i podzielone na 3 części – dwie z nich trafiły już do kotła zaciernego podczas warzenia piwa, natomiast trzecia część będzie dodania nowatorsko – w czasie leżakowania piwa, dla zintensyfikowania jego dyniowego charakteru.

Browarnicy postanowili odświeżyć piwo dyniowe. Novum będzie dodatek pieczywa. Specjalna mieszanka wypieków Conceptu Stu Mostów – rzemieślniczej pracowni m.in. piekarzy, jak powstała obok Browaru Stu Mostów (100mostow.pl/). Mieszanka chleba pszennego, żytniego oraz piwnych precli, które wypiekane są w Browarze od początku jego istnienia. Były zbierane i suszone. Nadadzą niepowtarzalnego, zbożowo-chlebowego smaku.

To jest ogromna pasja z jaką browarnicy z Browaru Stu Mostów podchodzą do procesu warzenia piwa

W planach piwowarów jest prawdziwie jesienne zwieńczenie, rozgrzewające przyprawy – cynamon, imbir, ziele angielskie oraz gałka muszkatołowa.

Złota jesień w Piwnej Stolicy Polski

Wspólne warzenie we Wrocławiu jest pełne symboliki. To tutaj narodziła się piwna rewolucja. PINTA jest pionierem polskiej sceny piwowarskiej. Browar Stu Mostów najaktywniejszym i najbardziej utytułowanym przedstawicielem drugiej fali. Najchętniej odwiedzanym przez piwowarów z zagranicy polskim Browarem. Od lat przewodzi pod względem ilości międzynarodowych kooperacji. Na Długosza (Wrocław, ul. Jana Długosza 2) po raz pierwszy w historii polskiego kraftu warzyli Niemcy, dwukrotnie Amerykanie i Hiszpanie. Stała wymiana doświadczeń zaowocowała powstaniem Piwnych Mostów z czołówką europejskich browarów: Camba Bavaria, Jopen, Naparbier czy szwedzkim Brewski, który niebawem przyjedzie by warzyć piwo we Wrocławiu. Warzą pod markami: WRCLW, ART i Salamander. Piwa wszystkich trzech marek zdobyły medale na najbardziej prestiżowych konkursach w Polsce, Europie i w USA. Piwo warzone przez wrocławian można kupić na 3 kontynentach.

W roku 2011 Browar PINTA uwarzył pierwszą warkę Ataku Chmielu i zaprezentował ją podczas II Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa. To najstarszy i najpopularniejszy piwny festiwal w Polsce, na którym potem debiutowało większość polskich browarów rzemieślniczych.

Matusz Gulej główny piwowar Browaru Stu Mostów ma już ogromne doświadczenie w warzeniu nietypowych piw

Wrocław nazywany jest Piwną Stolicą Polski. Miasto ma 800 lat tradycji w produkcji, współpracujące ze sobą środowisko, piwowarów i restauratorów. Tu powstał Spiż – najstarszy restauracyjny browar w Polsce. Beer Geek Madness – najważniejsze wydarzenie dla koneserów i pasjonatów piwa. Pierwsze w Polsce piwowarskie studia podyplomowe. Tu powstaje najwięcej w Polsce nowych browarów i piwnych inicjatyw. Wrocław przyciąga czołówkę piwowarów z całego świata. Wspólne projekty są okazją by prezentować nasze piwne tradycje oraz nasze owoce i warzywa.

Browar Stu Mostów

Browar to nie fabryka piwa, to bardziej miejsce spotkania twórczych ludzi. Piwowarzy z Długosza od początku postawili na kulinaria. Szefem Kuchni w Pubie Browaru został Michał Czekajło, finalista TopChef’a. To jeden z najbardziej nieszablonowych kucharzy młodego pokolenia, który wraz z piwowarami budują ofertę i edukuje.

Browar niedawno otworzył Concept Stu Mostów – pracownie rzemieślników: piekarzy, kucharzy, serowara, cukiernika i ich współpracowników. Podstawę lokalnej sprzedaży stanowią precle do piwa, pieczywo na zakwasie, musztardy, papryka i ketchup z buraka.

Na miejscu można zobaczyć produkcję. Unikalność oferty buduje sąsiedztwo Browaru. Do produkcji precli, pieczywa i musztard używane jest piwo, brzeczka, słody i młóto browarniane. Flagowym produktem szybko stały się musztardy na bazie piwa. Gorczyce zalewa się octem i gorącą brzeczką, która jest słodka i świetnie zastępuję cukier. Proces gotowania jest ponawiany, potem czeka się 3 tygodnie. Gorczyca wciąga w tym czasie całą brzeczkę. W smaku taka musztarda jest mocna, octowa i grubo mielona. To są prawdziwe musztardy.

Dolnośląscy rolnicy zyskali sojusznika i partnera w promowaniu rzemieślniczej jakości.

Piwa z warzywami i owocami

Zaczęło się od marchewki i truskawki. Browar Stu Mostów warzył wraz z Food Think Tank ART#6 Piwo orkiszowe z marchwią. Nietypowe piwo, warzone z robiącym światową karierę kolektywem wrocławskich szefów kuchni i pasjonatów kulinariów. Owoc łamania schematów i nowoczesnego myślenia o smaku. Piwo górnej fermentacji, na słodach orkiszowym, pszenicznym, pilzneńskim i karmelowym. Wsad smakowy powstał z połączenia palonej w ogniu marchewki, zalewanej sokiem z jabłek, w wyniku czego powstała melasa cukrów wydobytych z owoców. W efekcie charakterystyczny, zbożowo-rustykalny smak piwa orkiszowego, z goryczką i aromatami chmielu, zrównoważony aromatem marchwi. Browar PINTA był jednym z pierwszych browarów w naszym kraju, który uwarzył piwo z dynią.

Dziś królują piwa z dodatkiem owoców lub soków. Muszą być to dodatki naturalne, bez sztucznych słodzików i aromatów. Popularność zyskały piwa kwaśne – fermentowane z udziałem bakterii kwasu mlekowego – pomimo ryzyka technologicznego wiele browarów postanowiło takie piwa warzyć, głównie w okresie wakacyjnym.

Z Browarem Stu Mostów współprace rozpoczęli plantatorzy czarnej porzeczki. W połowie lipca br. zadebiutowało w Polsce piwo SALAMANDER Blackcurrant Berliner Weiss. To mix tradycyjnego, historycznego stylu – jasnego, kwaśnego, lekkiego i orzeźwiającego piwa – Berliner Weisse, fermentowanego z udziałem bakterii kwasu mlekowego, z dodatkiem czarnych porzeczek. Owoc współpracy Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek i Browaru Stu Mostów (czytaj więcej).

Piwo z dodatkiem czarnych porzeczek SALAMANDER Blackcurrant Berliner Weiss miało swoją premierę w lipcu

Porzeczkowe piwo zadebiutowało pod marką Salamander. To marka, która pokazuje moc spotkania przy piwie, przyjaźni i szacunku. Jest to stary piwny zwyczaj i toast, który powstał na początku XIX w. we Wrocławiu. Zwyczaj kultywowany i praktykowany do dziś w czasie biesiad w kręgach niemieckich korporacji studenckich. Produktowo to oczywiście piwa nowofalowe.

W Polsce jest już ponad 150 browarów rzemieślniczych, niebawem będzie 200. Współpracujmy. Kraft potrzebuje najwyższej jakości produktów i kompetencji w doborze odmian – mówili przy okazji premiery Arletta i Grzegorz Ziemian, twórcy Browaru Stu Mostów.

Browar Stu Mostów od dnia otwarcia określany jest jako kraftowe Ferrari. Warzy w oparciu o klasyczną technologię i innowacyjny sprzęt bawarskiej firmy BrauKon. Wykorzystują go najlepsze browary rzemieślnicze na świecie. Dysponuje niespotykanym w tej klasie browarów wachlarzem technologicznym. Pracuje tu pierwszy w Polsce HopGun – opatentowany system do chmielenia piwa na zimno, tzw. „dry hopping”. Nowoczesna wirówka, bez której nie powstałoby dyniowe piwo. Pierwszy nowy monoblok w polskim krafcie, który zautomatyzował butelkowanie. Rosnąca liczba zbiorników, w rozmiarach od 20 do 60 hl, pozwala oferować większą ilość piw, w tym samy czasie. Małe zbiorniki wzbogaciły niedawno Barrel Aging Program. Miarą sukcesu jest fakt, że Browar zapewnia stałą dostępności swoich piw 30 km od komina. Ich produkcja wzrosła w tym roku 3-krotnie.

Jest smak, jest klimat i dobre piwo – wrocławianie w Browarze Stu Mostów chętnie się spotykają

W wielu obszarach połączyli oni tradycje z nowoczesnością. Klasyczną technologie i bardzo innowacyjny sprzęt. Zachowany industrialny charakter przedwojennego budynku i awangardowy wystrój pubu. Historie z potencjałem współczesnych. Twórcy zostali wybrani Ludźmi Roku we Wrocławiu (2015) i jednymi z 30 najbardziej kreatywnych ludzi we Wrocławiu (2017). Wspierają wiele piwnych inicjatyw, integrują środowisko i pracowników byłych wrocławskich browarów. Współtworzą projekt pierwszych w Polsce piwowarskich studiów podyplomowych na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Goszczą regularnie młodych piwowarów, rzemieślników, kucharzy i producentów lokalnej żywności. Sprawili, że piwo stało się we Wrocławiu częścią szerszej dyskusji na temat smaku. Są dobrym przykładem browaru, który jest partnerem dla producentów.

Talenty piwowarów i kompetencje uprawy owoców są już dziś eksportową wizytówką Polski. Kraft to dobry partner – podsumował Piotr Baryla, Prezes KSPCP. Kooperacje i produkty kreowane w Polsce mogą mieć znaczący wpływ na popularność czarnej porzeczki, która nie musi być owocem generycznym, możemy spożywać ją w różnej formie.

Zdaniem Stowarzyszenia kreatywności polskich piwowarów może wydatnie pomóc plantatorom. Będziemy śledzić projekt dwóch browarów, które postanowiły uwarzyć wspólne piwo. Czekamy na premierę dyniowego piwa – niebawem jako patron medialny tego projektu zaprosimy na wspólną degustację!