Sezon 2019 okazuje się być trudny dla producentów warzyw polowych, w tych którzy zainwestowali w uprawę ogórka gruntowego. Zmienne temperatury, upały i deficyt wody wpływają na osłabienie kondycji roślin. Inaczej jest w gospodarstwie Cezarego Olejniczak w Starym Wieliszewie. Uprawia w tym roku ogórki na powierzchni 1 ha, ale z wykorzystaniem najnowszych dostępnych rozwiązań technologicznych. Jak to się sprawdza?
Okazją do tego było spotkanie jakie 18 lipca zorganizował firma Rijk Zwaan wraz z partnerami. Odbyło się ono dzięki współpracy firmy Rijk Zwaan z gospodarzem Cezarem Olejniczakiem, ale też partnerami spotkania, którymi były firmy Fructus, Yara Polska, Ogrofol, Agrofim i Marma Polskie Folie.
Ogórek w nowoczesnej technologii
Część polowa odbyła się w gospodarstwie Cezarego Olejniczka w Starym Wieliszewie, który w tym roku uprawia ogórki na powierzchni 1 ha. Jak powiedział jest to testowa uprawa, z przeznaczeniem owoców do przemysłu. Ich odbiorca jest tu firma Maspex. Jakieś 30 lat temu ogórki uprawiali moi rodzice. Po namowach ze strony zakładu postanowiłem spróbować ponownie uprawy ogórka gruntowego – powiedział gospodarz, który jest również członkiem Zrzeszenia Plantatorów Owoców i Warzyw w Łowiczu.
Ogórki wysiewane były tu dość wcześnie bo już 27 kwietnia. Siew był realizowany ręcznie na wcześniej przygotowane zagony przykryte czarną folią. Zaraz po siewie rośliny przykryto białą agrowłókniną co okazało się kluczowe dla powodzenia uprawy. W maju mieliśmy jeszcze przymrozki, które miejscami uszkodziły tylko liścienie. Rośliny zdołały się zregenerować – mówił Cezary Olejniczak. Osłona z agrowłókniny miała zatem kluczowe znaczenie dla powodzenia uprawy. Ponadto chroniła ona rośliny przed silnymi wiatrami jakie miały miejsce w maju. Nawożenie realizowane jest poprzez połączenia posypowego z fertygacją. W tym ostatnim zakresie stosowane są przez cały okres zbiorów nawozy wieloskładnikowe z serii Kristalon. Jest to przede wszystkim Kristalon Czerwony podawany w ilości nawet do 50 kg/ha tygodniowo uzupełniany saletra wapniową YaraLiva Calcinit oraz siarczanem magnezu Krista MgS. Ponadto dla wzmocnienia roślin wykonano 3 krotnie zabieg dolistny nawozem KristaLeaf Foto w dawce 3 kg/ha. To wszystko pozwoliło utrzymać rośliny w bardzo dobrej kondycji a stan plantacji rokuje jeszcze cały czas na dobre zbiory.
Zbiory trwają i trwać będą
Zbiory ogórków w gospodarstwie Cezarego Olejniczaka rozpoczęły się 17 czerwca, czyli 50 dni od wysiania nasion.
Mamy w tej chwili 5 tydzień zbiorów, i prowadzimy aktualnie 16 zbiór ogórków na tym polu. Do tej pory zebraliśmy już 40 ton ogórka – powiedział Cezary Olejniczak.
Spośród uprawianych odmian najwyższy potencjał plonotwórczy wykazała odmiana Liszt RZ F1 zapewniając około 25% wyższy plon niż Rubato RZ F1. Druga pod względem plonowania odmiana ogórka gruntowego to Rossini RZ F1, następnie Rubato RZ F1 i Berlioz RZ F1. Odmiana Liszt RZ F1 okazała się też najlepiej znosić panujące w tym roku wysokie temperatury, podobnie jak odmiana Rubato RZ F1.
Kluczowa do prowadzenia takiej uprawy jak ogórki gruntowe jest w chwili obecnej dostęp do wody oraz zasoby siły roboczej. W naszym regionie od początku maja spadało 30 mm deszczu, tak więc bez nawadniania nie byłoby możliwe uzyskanie dobrych plonów. Podobnie jest w przypadku siły roboczej, gdzie w obecnej sytuacji gospodarczej i braku rąk do pracy nie możliwe prowadzenie dużych areałów upraw takich jak ogórek, gdzie zbiór ale też wiele innych prac pielęgnacyjnych musi być realizowany ręcznie – podkreślał Cezary Olejniczak.