Piotr Lubaszka - Dyrektor handlowy Intermag

Każdy z producentów nawozów dąży do utrzymania swojej pozycji na rynku, tak by nawozy wciąż były na sklepowych półkach, a co ważniejsze były stosowane przez rolników. Idąc za tą potrzebą firma Intermag, która od lat jest liderem wśród polskich producentów nawozów wprowadza na rynek innowacyjną linię nawozów Amino Ultra.

Nawozy szybkie i bezpieczne dla środowiska

Podczas konferencji prasowej, która Intermag zorganizował 26. września, odbyła się premiera specjalistycznej serii nawozów mikroelementowych do dokarmiania pozakorzeniowego wszystkich roślin rolniczych i ogrodniczych. Piotr Lubaszka, dyrektor handlowy Intermag, przedstawił czym kierowali się rozpoczynając  prace nad nową linią produktów.

Nowoczesne rolnictwo wymaga stworzenia produktów, które będą skuteczne przy stosowaniu ich w niewielkich dawkach, będą kompatybilne przy mieszaninach zbiornikowych z innymi nawozami lub środkami ochrony roślin. Patrząc na zmieniające się podejście do ochrony środowiska konieczne jest również tworzenie takich nawozów, których nośniki będą się szybko rozkładały i nie obciążały środowiska, jak dzieje się to np. przy  chelatach EDTA. Są one powszechnie do kompleksowania w nawozach mikroelementowych, ale czas zalegania ich w glebie i wodzie jest bardzo długi.

Odpowiedzią na te wyzwania jest nowa paleta nawozów Amino Ultra, w którym mikroelementy są złączone z „transporterem”, którym jest najmniejszy aminokwas – glicyna. Taka formulacja decyduje nie tylko o bezpieczeństwie ich stosowania pod kątem szybkiego rozkładu w środowisku naturalnym. Dzięki połączeniu z cząsteczką organiczną pojedyncza molekuła nawozu jest mniejsza niż przy standardowych chelatach. Daje to niemal natychmiastową wchłanialność – podkreślał Radosław Wilk, Kierownik ds. rozwoju biznesu Intrmag. Dzięki błyskawicznemu działaniu sprawdzą się one idealnie w warunkach zmieniającego się klimatu. Wzrost temperatury i niestabilna pogoda powoduje, że często rolnicy mają tylko kilka godzin na wykonanie skutecznego zabiegu.

Wojciech Kępka – Specjalista ds. badań biologicznych Intermag

Wojciech Kępka, specjalista ds. badań biologicznych, osobiście prowadził wiele badań nad przyswajalnością mikroelementów podawanych w nawozach Amino Ultra. Jak podkreślił, często sam był zdziwiony jak dobrze przyswajalne są te nawozy. Porównując je do chelatów EDTA, w zależności od rodzaju nawozu i badanego gatunku roślin osiągnięto wzrost koncentracji składników odżywczych w roślinach od 60 aż do ponad 400%.

Gdybym sam nie prowadził tych badań też bym pewnie nie uwierzył, jednak sam aplikowałem nawozy i później analizowałem wyniki – podkreślił Wojciech Kępka

Skuteczność nawozów Amino Ultra potwierdzona jest nie tylko badaniami laboratoryjnymi. Już od kilku lat związki mikroelementów i glicyny sprzedawane są przez Intermag jako dodatki do pasz, a same nawozy Amino Ultra sprzedawane są do krajów Ameryki Południowej.  Anna Konieczny, z działu handlu zagranicznego Intermag wciąż widzi duży potencjał sprzedaży nawozów na tamtejszych rynkach. Biorąc pod uwagę ich skuteczność jaką wykazały w warunkach tamtejszego, gorącego klimatu nawozy Amino Ultra są odpowiedzią na zmieni jacy się klimat – uważa Anna Konieczny.

Anna Konieczny – Dział Handlu Zagranicznego

Same plusy

Można powiedzieć, że nowe nawozy z serii Amino Ultra będą miały same pozytywne walory dla odbiorcy ostatecznego.

  • Wysoka koncentracja i dobra przyswajalność pozwala stosowanie mniejszych dawek nawozów;
  • Mniejsza dawka to niższa masa produktu, który trzeba przewieźć i składować, obniża to koszty logistyczne i co za tym idzie – koszt samego zabiegu;
  • Nawóz ma postać utragranulatu, który doskonale się rozpuszcza i nie pyli podczas tworzenia mieszaniny;
  • Nawozy doskonale mieszają się ze środkami ochrony roślin. Przebadano 162 substancje i tylko w dwóch przypadkach stwierdzono pewne utrudnienia w tworzeniu mieszaniny, ale nie obniżyło to skuteczności

Pełna gama

Amino ultra to seria czterech nawozów, które już w najbliższych miesiącach pojawią się na polskim rynku:

Amino Ultra Mn-22 (dawka 0,1-0,6 kg/ha);

Amino Ultra Zn-24 (dawka 0,1-0,55 kg/ha);

Amino Ultra Fe-20 (dawka 0,1-0,7 kg/ha);   

Amino Ultra Cu-24 (dawka 0,1-0,6 kg/ha)

Rozbieżność w dawkach zależy od uprawy i możliwej do wykonania ilości zabiegów

Tylko dolistnie

Nawozy te wykazują doskonałą skuteczność przy aplikacji nalistnej. Warto jednak podkreślić, że nie należy ich stosować w formie fertygacji. Z racji na obecność cząsteczek organicznych mogą powodować problemy w drożności systemu nawodnieniowego