Bakteriozy na cebuli. Zwalczać nie ma czymNa dość intensywnie nawadnianych plantacjach cebuli pojawiły się również oprócz mączniaka rzekomego bakteriozy. Niestety obecnie nie mamy zarejestrowanych żadnych produktów do ich zwalczania praktycznie w żadnym gatunku warzyw. Można jedynie zabezpieczać rośliny przed infekcjami tymi chorobami.

Zabezpieczenie przed infekcjami tak jak i w przypadku innych roślin polega na opryskiwaniu plantacji produktami zawierającymi miedź. Na rynku są produkty działające ochronnie których trzeba używać dość często i produkty o małych cząstkach takie jak Ion Blue, które wnikają pomiędzy komórki do tkanki roślin.

Takie zabezpieczenie nie jest wrażliwe na zmycie z rośliny. Przypomnę tylko, że choroby bakteryjne atakują rośliny kiedy jest dość silne i długie uwilgotnienie łanu zarówno w czasie chłodów jak i ciepłej pogody. Do zwalczania chorób bakteryjnych można użyć produktu Nano Mi ze srebrem. Posiada on tak małe cząstki srebra, że wchodząc pomiędzy komórki przemieszcza się ono dość głęboko w roślinie i tam niszczy patogeny bakteryjne jak i grzybowe. Zwykle w przypadku takich chorób trzeba obserwować warunki pogodowe i działać prewencyjnie.