Bawełnica topolowo-marchwiana i jej zwalczanie w marchwi

Korzenie marchwi opanowane przez bawełnicę topolowo - marchwianą

Bawełnica topolowo-marchwiana to szkodnik, którego presja jest szczególnie silna na plantacjach w pobliżu których rosną topole, drzewa bardzo popularne w polskim krajobrazie. Zagrożenie jest jednak obecne w zasadzie we wszystkich kwaterach, gdzie uprawia się marchew. Zaniechanie zwalczania tego szkodnika nie wchodzi w grę, a do tego celu firma Bayer przekazała plantatorom nowe rozwiązanie.

Bawełnica topolowo-marchwiana i jej zwalczanie przy pomocy Movento 100 SC

Radosław Suchorzewski, Bayer

Movento 100 SC świetnie sprawdza się w zwalczaniu bawełnicy. Działa systemicznie przemieszczając się z liści do korzeni. Szkodniki nakłuwając korzenie pobierają substancje aktywną. Jej przemieszczaniu się w roślinach sprzyja komfort wodny. Regularne opady deszczu czy deszczowanie jedynie wspierają działanie Movento 100SC – wyjaśnia Radosław Suchorzewski z firmy Bayer. Preparat w swym składzie zawiera spirotetramat (substancję z grupy ketoenoli). Transport substancji czynnej środka w roślinie odbywa się dwutorowo, poprzez ksylem i floem. To umożliwia ochronę zarówno starszych liści i korzeni, jak przyrostów oraz nowych liści, które rozwinęły się już po zastosowaniu środka. To rozwiązanie powszechnie stosowane np. w uprawach warzyw kapustnych czy na plantacjach cebuli. W ochronie marchwi Movento 100 SC stosuje się w dawce 0,75 l/ha nie więcej niż czterokrotnie w sezonie i nie częściej niż co 14 dni. Zabiegi wykonywać można od początku fazy wyraźnie rozwiniętego drugiego liścia do końca fazy gdy korzeń osiąga typową wielkość i kształt. Rejestracja preparatu pozwala także na zwalczanie golenicy zielonki.

R. Suchorzewski na jednej z marchwianych plantacji opowiada o zastosowaniu Movento 100 SC. Jego wypowiedź, w której porusza szereg innych jeszcze interesujących wątków, dostępna jest na poniższym filmie: