Cebula w początkowej fazie drugiego liścia – odmiany, herbicydy, nawożenie




Cebula w regionie Świętokrzyskim na części plantacji jest w początkowej fazie drugiego liścia właściwego. Do tego czasu należało przeprowadzić już pierwsze zabiegi zabezpieczające uprawę przed zachwaszczeniem. Najbliższe dni to czas na przeprowadzenie kolejnych zabiegów herbicydowych oraz nawożenia posypowego. Warto się spieszyć z nimi spieszyć i wykonać przed zapowiadanymi w wielu regionach deszczami.

Kondycję cebuli w dniu 17 maja 2022 roku oceniamy w gospodarstwie Grzegorza Paska w miejscowości Wrocieryż koło Pińczowa (woj. Świętokrzyskie). Właściciel gospodarstw od kilku już lat współpracuje z firmą Syngenta w ramach projektu Onion Leader. Dzięki temu może liczyć na pomoc w prowadzeniu uprawy w ramach doradztwa udzielanego mu przez Władysława Tokarczyka z firmy Syngenta. Będąc na cebulowej plantacji podał swoje rekomendacje dotyczące m.in. zwalczania chwastów oraz nawożenia cebuli, w najbliższych dniach jakie warto przeprowadzić w tej uprawie.

Odmiany cebuli sprawdzone w intensywnej uprawie

W gospodarstwie G. Paska cebule uprawiane są na niewielkich, typowych dla tego regionu polach bez możliwości nawadniania. Powoduje to konieczność właściwego wyboru odmian, które zapewnią duży i odpowiedniej jakości plon. Stąd na cebulowych plantacjach uprawia się tutaj takie odmiany cebuli jak Wellington F1 (dominuje w uprawie) oraz takie kreacje jak Medalion F1, Vision F1 i Progression F1. Jedną z nowszych, wprowadzonych tutaj do uprawy jest odmiana Discko F1. Z odmian czerwonych w uprawie znajduje się tutaj Darco F1.

Więcej o uprawianych tutaj odmianach cebuli w materiale filmowym:

Cebula – zwalczanie chwastów i nawożenie w początkowej fazie drugiego liścia

Przed zapowiadanymi na około 20 maja deszczami, po lustracji cebulowego pola na obecność chwastów W. Tokarczyk rekomendował przeprowadzenie serii zabiegów zwalczające chwasty zarówno dwuliścienne jak też jednoliścienne z zachowaniem odpowiedniego odstępu między tymi zabiegami. Herbicydy warto w tej fazie zastosować w odpowiednich mieszaninach, najlepiej w dawkach dzielnych uwzględniając poziom zachwaszczenia oraz kondycję cebuli.

Najbliższe dni to również dobry czas na przeprowadzenia nawożenia mineralnego. Więcej o rekomendowanych do zastosowania herbicydach oraz nawozach mineralnych na lustrowanej 17 maja plantacji cebuli dowiecie się z materiału filmowego: