Z roku na rok rośnie zainteresowanie dyniami, nie tylko w okresie Święta Zmarłych, ale również w ciągu roku. Dynie, jak wiadomo posiadają szeroki wachlarz zastosowań. Sprzyja temu również duża liczba odmian. O chętnie sadzonych i uprawianych dyniach informują nas Klaudia Horlop z firmy Sakata oraz Artur Małecki, z miejscowości Wągłczew, który uprawia dynie od 7 lat z nasion pochodzących z tej właśnie firmy. Zaczerpnęłam cennej opinii również ze strony hurtowni nasion Agro-Paprix, której rozmówczynią była Beata Dąbrowska.

Jak podaje Klaudii Horlop, uprawa dyni w Polsce w minionym roku zwiększyła się w porównaniu do minionych lat. Z badań Eurostatu, czyli Urzędu Statystycznego Unii Europejskiej wynika, iż w roku 2021 w Polsce uprawiano dynię na powierzchni ok. 4 tys. hektarów.

Trendy dyni

Z roku na rok w Polsce rośnie zainteresowanie uprawą dyni piżmowej oraz Hokkaido. Zainteresowanie pewnymi odmianami dyni w typie Halloween nasila się wraz w popularyzacją samego święta Halloween.

W celu rozeznania rynku topowych odmian dyń rozmawiałam również z jedną z hurtowni nasion, która zlokalizowana jest na terenie Mazowsza. W opinii Beaty Dąbrowskiej z firmy Agro-Paprix, trzy podstawowe dynie są standardem i cieszą się popularnością: typ Halloween – okazy duże i małe, typ Hokkaido, dynia piżmowa Butternut F1. Od zeszłego roku coraz większym zainteresowaniem cieszą się dynie ozdobne, jest to zauważalne również w sprzedaży nasion. Dotychczas były to odmiany dyń Indian Mix F1 i Little Indian Mix F1, są to dynie ozdobne niejadalne. Według Beaty Dąbrowskiej w chwili obecnej firma Argenta Seeds ma bardzo szeroką gamę odmian dyń ozdobnych. Porównując do zeszłego roku widać znaczny wzrost popytu. W typie dyń piżmowych króluje nadal Sibelle F1, jednak powoli zastępuje ją dynia Waldo F1 z firmy Argenta Seeds, to dynia o wadze do dwóch kilogramów. Cechą charakterystyczną tej odmiany jest fakt, iż ona nie pęka, a jest to dosyć częste wśród dyń tego typu. W tym roku wielu plantatorów pytało o dwie odmiany pochodzące z firmy Sakata – Colinky F1 oraz Atlas F1 (dynia piżmowa na przemysł). Patrząc na popyt dyń ozdobnych w zeszłym roku firma Argenta Seeds wprowadziła na rynek wiele odmian tańszych. Producenci wykazują duże zainteresowanie nasionami z tej firmy, ponieważ wcześniej  tysiąc nasion kosztował 1000 zł, a w tej chwili ta sama liczba materiału waha się w granicach 300-400 zł – podsumowuje rozmówczyni.

Nowości wśród dyń

W portfolio firmy Sakata na ten sezon pojawiło się kilka wartych uwagi nowości wśród paru typów dyń, takich jak: dynia Halloween – Spyro F1, Boomer F1, dynia Hokkaido – Colinky F1 oraz dynia piżmowa – Mieluna F1 i Titan F1.

Halloween Spyro F1 dynia ta charakteryzuje się okrągłym, wyrównanym kształtem o wadze 0,7-1,5 kg. Średnice tych dyń osiągają 12-15 cm i mają ciemnopomarańczowy kolor. Odmiana Spyro F1 jest wysokoplonująca, częściowo płożąca rośliną.

Halloween Boomer F1 – to największa dynia w typie hallowen w portfolio firmy Sakata wyróżniająca się wyrównanymi, lekko spłaszczonymi owocami, o masie 4–7 kg. Dynia ta jest lekko karbowana.

Hokkaido Colinky F1 – owoce tej dyni mają tradycyjny kształt, osiągają średnią wagę 1,2–1,5 kg. Odmiana odznacza się bardzo dobrym wigorem, oraz wysoką zdrowotnością. Ogromną zaletą Colinky jest wysoki plon z zachowaniem wielkości owocu  pożądanej na rynku świeżym. Dynia osiąga plon nawet 26-28 ton z ha.

Piżmowa Mieluna F1 – przeznaczona na świeży rynek, jej waga to przeciętnie 1,3–1,5 kg. Wyróżnia się wysoką tolerancją na pękanie. Warto zaznaczyć, iż jest to wczesna odmiana, o znacznie krótszym okresie wegetacji w porównaniu do innych, popularnych odmian. Okres wegetacji w przypadku tej odmiany wynosi około 90 dni o momentu wysadzenia.

Piżmowa Titan F1 – dynia dedykowana na rynek przetwórczy. Owoce tej dyni osiągają wagę 3,5–5 kg. Mała komora nasienna gwarantuje duży uzysk miąższu. Owoce osiągają długość 45-50 cm, oraz w pełni dojrzewają po około 105 dniach od wysadzenia.

Według Artura Małeckiego, długoletniego producenta dyni, największą popularnością cieszą się typy dyni hokkaido i jej odmiana ‘Colinky’, halloween i takie odmiany jak Flynn oraz piżmowe, z których uprawia takie odmiany jak Mieluna, Pluto F1 lub Ariel F1. Bardzo duży popyt jest na dynie ozdobne. Testujemy 3-5 odmian dyni, są to Mix Indiana. Największe zainteresowanie dyniami z naszego gospodarstwa jest w okresie Halloween – dodaje A. Małecki.

Wymagania

W opinii Klaudii Horlop oraz Artura Małeckiego istotnym zabiegiem przed rozpoczęciem uprawy dyni dobre nawożenie gleby obornikiem. Najlepiej podać go jesienią (optymalny termin) lub wiosną przed przygotowywaniem stanowiska pod uprawę tego warzywa. Kolejne, ważne wyznaczniki prowadzące do udanej uprawy i obfitych plonów to:

– uregulowany odczyn gleby, w granicach pH 7-7,5 – warto przeprowadzić analizę gleby

– dość duże ilości wody, jednak wszystko z umiarem i podlewane regularnie

– dozowanie nawozów w optymalnych dawkach, z zależności od wyników analizy składu chemicznego gleby

– nawozy bezchlorkowe, np. polifoska, dzięki temu roślina już na samym początku uprawy ma pokarm, oprócz tego nawozy organiczne, wspomniany powyżej obornik

– kluczowe są zapylacze i otoczenie plantacji, które musi być sprzyjające dla pszczół i trzmieli, w przeciwnym wypadku plon drastycznie spada. Istnieje możliwość zakupienia zapylaczy w postaci uli z trzmielami i rozmieszczenia ich na plantacji. Daje to wyższy plon aż o 30%. W latach poprzednich używano uli Tripol z trzmielami firmy Koppert.   

                  

Według Artura Małeckiego klasyfikacja gleb w uprawie dyni nie ma większego znaczenia. Nie jest ważne czy dynia jest wysadzana na V czy VI klasie gleby. Mimo to, plon jest obfity. Liczy się obecność zapylaczy i dobre nawożenie oraz ochrona o czym przeczytacie na portalu warzywapolowe.pl w kolejnych materiałach.