Cebula z Uzbekistatnu – możliwe kierunki eksportu

uprawa cebuli
Przede wszystkim warto uprawiać odmiany odmiany cebuli, które zapewnią wysoki plon handlowy



18 marca 2023 roku został zniesiony tymczasowy zakazu eksportu cebuli z Uzbekistanu. Zaledwie kilka godzin po jego ogłoszeniu przez Ministerstwo Rolnictwa, wnioski o ciężarówki do wysyłki uzbeckiej cebulina rynki zagraniczne zaczęły się pojawiać w grupach logistycznych w sieciach społecznościowych – czytamy na portalu EastFruit.

Po zniesieniu ograniczeń eksportowych, natychmiast zaczęły napływać zamówienia. W pierwszej kolejności z Polski. W kolejnych dniach pojawiły się mniejsze zamówienia z Mołdawii.

Równocześnie jak podają analitycy EastFruit, w ciągu ostatniego miesiąca widoczna jest tendencja spadkowa jeśli chodzi o hurtowe ceny cebuli. Ceny hurtowe cebuli w Uzbekistanie spadły do najniższego poziomu wśród krajów regionu. Na dzień 17 marca 2023 r. średnia cena hurtowa cebuli w krajach regionu wynosiła (w dolarach amerykańskich za 1 kg): Uzbekistan – 0,53 USD; Gruzja – 0,70 USD; Tadżykistan – 0,71 USD; Mołdawia – 0,91 USDPolska – 0,97 USD; Ukraina – 1,23 USD.

Jak widać z powyższych danych, stosunek cen wyjaśnia, dlaczego pierwsze partie cebuli uzbeckiej po zniesieniu zakazu eksportu wysyłane są do Polski i Mołdawii. Biorąc pod uwagę wysokie ceny cebuli na rynku ukraińskim, możliwe, że polscy importerzy kupują lub wkrótce kupią cebulę z Uzbekistanu w celu ich późniejszej dostawy na Ukrainę.

Źródło: EastFruit