Jak co roku wiele firm nasiennych pokazuje swoje najlepsze odmiany w gospodarstwach rolników. W bieżącym sezonie firma Bejo zaprezentowała kolekcje odmian cebuli w gospodarstwie Pana Macieja Kurtysa w Jerzycach na Kujawach.

Spotkanie otworzył dyrektor firmy Bejo Grzegorz Pastuszka, a przez kolekcje odmian przeprowadził przedstawiciel regionalny Łukasz Dulęba.

Kolekcja odmian jak i całe pole zostało posiane w rozstawie 2,25 metra. Tak duża szerokość zagonów powoduje większą obsadę i lepsze wykorzystanie miejsca powierzchni, a to wpływa na wyższe plony.

Przybył na spotkanie gości powitał Grzegorz Pastuszka
Łukasz Dulęba omówił prezentowane na kolekcji odmiany cebuli

Pierwszą z prezentowanych odmian była odmiana Crocett F1. Jest to mieszanka typów hiszpańskich i amerykańskich. To co charakteryzuje tą odmianę to wysoki plon, chyba największy na kolekcji i mocna twarda łuska. Twarda łuska powoduje, że odmiana dość długo potrafi leżeć w przechowalni. Mocny system korzeniowy wspomaga również wzrost, zwłaszcza gdy zagrożeniem są choroby odglebowe jak  fuzarium i różowieniem korzeni. Odmiana ta bardzo dobrze sprawdza się na glebach cięższych. Crocett niestety ma łuską ciemniejszą przez co może być mniej chętnie kupowana na świeżym rynku. Na gleby z mozaiką można zdecydowanie polecić następną odmianę o nazwie Sedona F1. Jest to cebula w typie amerykańskim o jaśniejszym kolorze łuski. Sedona może być przeznaczona na obieranie jak i do worka. Sedona jest nieco wcześniejsza od Crocetta.

Cebula odmiany Crocett
Cebula odmiany Sedona

Ze względu na wymagania rynku i bogatą genetykę firma Bejo zaczęła mieszać różne typy cebul i tak powstała odmiana Hytune F1. Jest to mieszanka typu rijnsburger i tupu hiszpańskiego co daje krótszy okres wegetacji bo tylko 125 dni i wyższy plon. Do tego dochodzi mocny system korzeniowy. Odmiana ta charakteryzuje się szybkim i praktycznie jednorazowym wyłożeniem szczypioru. W przypadku tej odmiany wykorzystano nasiona precyzyjne. W bieżącym sezonie cebule wysiane z nasion podkiełkowanych są zdecydowanie lepsze ze względu na szybkość i wyrównanie wschodów. Cebule można przeznaczyć zdecydowanie na worek. Mają jasną łuskę i są twarde.

Cebula odmiany Hytune

Następna odmiana to Hysingier F1. Jest to również mieszanka typu hiszpańskiego i rijnsburger z tym, że z większą ilością genów hiszpańskich. Jest zdecydowanie późniejsza od Hytune. Okres wegetacji to około 140 dni. Cebula są duże, jest bardzo twarda, a mimo to ma dobrą tolerancje na choroby odglebowe. Cebule mają cienką szyjkę i twardą łuskę co powoduje że można ją długo przechowywać.

Hygate jest to nowa odmiana jeszcze w testach. Jest ona bardzo podobna do Hysinger, ale ma jeszcze większą tolerancje na choroby od glebowe. Niestety nie jest to odporność i na trudnych polach może trafić się jakiś procent cebul porażonych przez fuzarium. Odmiana ma cienką szyjkę, jasną łuską i dobry kształt cebul. Jest to odmiana typowo workowa.

I na koniec parę znanych odmian w typie rijnsburger. Pierwsza to Hybelle. Jest to odmiana która tworzy bardzo duży plon. W Europie jest to odmiana numer jeden plonowo. Świetnie się sprawdza jako plon przechowalniczy. Łuska twarda typowo workowa. Następna odmiana to Hyfive. Jest ona bardzo popularna w Niemczech. W Polsce dopiero zaczyna się ją wprowadzać na rynek. Zaletą tej odmiany jest bardzo duża twardość cebul. Jest to typ workowy z twardą łuską i cienką szyjką. Przewiduje się, iż w przyszłości Hyfive zastąpi Armstronga, który również był na polu. Na stoisku była również prezentowana odmiana czerwona Red Tide, która niestety musiała być wcześniej zebrana ze względu na warunki temperaturowe. Na kolekcji była również odmiana  Red Ray. Odmiany te są bardzo porównywalne, ale producenci chętniej wybierają Red Tide.

Zebrana już cebula czerwona odmiany Red Tide

Na stoisku były prezentowane również cebule przywiezione z innych pól. Pierwsza to Veleta, która urosła bez żadnej ochrony herbicydowej. Druga to Red lady, która została wyprodukowana z rozsady i trzecia, jeszcze pod numerem której cebula charakteryzują się jednocentrycznością w ponad 95%.

Na kolekcji i polu produkcyjnym była odmiana Armstrong. Jest to odmiana z twardą łuską cienką szyjką i z grubą pokrywą woskową liści.  Ta cecha wpływa na lepsza tolerancję na herbicydy stosowane w uprawie cebuli.

Następnie już pod namiotem swoją ofertę przedstawili pracownicy firm Yara, BioAgris, FMC, Mularski Czarna Kreda, Omniwent, BASF, Sznajder Agro i Ha-Dwa-O.