Podczas spotkania w Kruszwicy jakie odbyło się 12 czerwca, firma Enza Zaden i Takii Seed zaprezentowały odmiany cebuli ozimej. Cebule zimujące wysiewane były 25 sierpnia, a na 1 ha wysiewano 2,5 jednostki nasion. Niektóre odmiany były gotowe do zbiorów już na początku maja.

Cebule zimujące – odmiany produkcyjne

Na tej plantacji mamy dwie odmiany produkcyjne cebuli zimującej Sonic F1 i Galatea F1. Pierwsze to cebula wczesna, zapewniająca duży kaliber cebul i plon. Tu szacujemy plon brutto na 70 t/ha, co pozwoli uzyskać około 55 ton cebuli obieranej sprzedawanej w workach – informował Paweł Wechterowicz z Enza Zaden. Nieco późniejsza jest odmiana Galatea F1. Galatea to wysoki plon, zdrowotność i wyrównanie, a przy tym bardzo niski odpad podczas obierania cebul. Cebule są o okrągłym kształcie lub lekko wydłużone.

Cebule zimujące – odmiany testowe

Na spotkaniu pokazano również kilka nowości, wśród nich odmianę Boreas F1. Zaskoczyła ona nas wszystkich wysokim kalibrem cebul i oczywiście plonem. Tworzy bardzo ładną łuskę i nadaje się zarówno do sprzedaży w łusce jak i obierania – mówił Paweł Wechterowicz. Kolejne prezentowane cebule zimujące to Hi-Keeper F1, Telesto F1 i TTA 770 F1.

Więcej informacji w materiale filmowym: