W Chełmiczkach na Kujawach 20 sierpnia odbyło się wydarzenie pt. „Cebula nie tylko na obieranie”. Jego organizatorami były firmy Enza Zaden, Stanek Onions i Hurtownia Janiak, a odbyło się przy wsparciu ICL, Yara Poland, Bioagris, FMC i SM Agro. Atrakcji było wiele a jedną z nich stanowiła ekspozycja odmian cebul oferowanych przez firmę Enza.

Cebulowe prezentacje

Na temat poszczególnych odmian cebul opowiadali przedstawiciele firmy Enza Zaden, Paweł Wechterowicz, Łukasz Bogaczyk i Aleksandra Krzyżanowska. Cebule te w skrzyniopaletach wystawiono przed obiekt Stanek Onions, by uczestnicy imprezy mogli zobaczyć jak wygląda, dotknąć jej i wymienić się swoimi spostrzeżeniami na jej temat z innymi odwiedzającymi wydarzenie. Poniżej krótka relacja fotograficzna przedstawiająca zaprezentowane odmiany wraz z krótkim opisem ich cech i właściwości na podstawie informacji przekazanych przez reprezentantów Enza Zaden:

Superon F1 to cebula dnia długiego. Jej zbiory możliwe są już od lipca, jeśli w grę wchodzi pęczkowanie. Jest to jednak kreacja idealna do obierania. Tworzy ciężkie zgrubienia, co przekłada się na możliwość uzyskania wysokiego plonu.

Comae F1 charakteryzuje się mocną i jasną łuską, silnie przylegającą do zgrubienia. Inną zaletą jest wysoka odporność na wczesnowiosenne przymrozki i wybijanie w pędy kwiatostanowe. Może być traktowana jako odmiana od której rozpoczyna się siew z myślą o sprzedaży plonu w workach.

Bonus F1 zdaniem przedstawicieli firmy Enza to odmiana dość powszechnie znana w Polsce i doceniana z uwagi na możliwość wydawania bardzo wysokich, rekordowych plonów. Odznacza się bardzo dobrym wyrównaniem, a także wyjątkowo równomiernym załamywaniem szczypioru. To także ten okres w którym odmiana buduje wysoki plon.

Iroko F1 to cebula w typie południowym ale z domieszką typu Rijnsburger. Taka genetyka pozwala na przechowywanie jej przez okres 7-8 miesięcy w skrzyniopaletach. Za największe atuty doradcy Enza Zaden uznali jednak wysoką tolerancję na fusarium i różową zgniliznę korzenia cebuli tej właśnie odmiany.

Vuelta F1

To odmiana w typie hiszpańskim z oferty Enza Zaden. Cechuje się bardzo dobrym wyrównaniem i może być krótko przechowywana. Łuska jest brązowa, dobrze przylega. To zdecydowanie późniejsza odmiana do siewu od innych kreacji z portfolio firmy.

Medusa F1

Odznacza się wysokim potencjałem plonotwórczym. Jest mało wrażliwa na trudne warunki uprawowe, z którymi coraz częściej mamy do czynienia w kolejnych sezonach. Cechę tę w dużej mierze zawdzięcza dobrze rozwiniętemu systemowi korzeniowemu. Cebule uzyskane z uprawy tej odmiany są duże i wyrównane.