W miejscowości Węgry w gospodarstwie pana Mariusza Banasiaka 10 września odbyło się spotkanie cebulowe. Zaprezentowane zostały na nim odmiany cebuli w typie Rijnsburger oferowane przez Seminis. Przy okazji omawiania specyfiki odmian uwagę poświęcono nawożeniu i ochronie. W spotkaniu poza przedstawicielami marki Seminis uczestniczyli także reprezentanci firm Intermag i Bio-Agris.

Prezentacje cebulowe

Prezentacji specyfiki portfolio Rijnsburgerów Seminis dokonał przedstawiciel marki Mariusz Kąkol. Na wizytowanym polu znalazły się odmiany o zróżnicowanej wczesności. Odmiana SV3557ND w tym roku u pana Banasiaka spisała się bardzo dobrze. Silnie dominuje kaliber 70-90 mm, ostatnie opady bardzo pomogły w przyroście masy. Mamy tu jednak także odmiany późne, dedykowane długiemu przechowywaniu. Taką cebulę z powodzeniem można sprzedawać wiosną, kiedy stawki są dobre. W bieżącym sezonie sprzedażowym przewidujemy mniejszą niż zwykle presję ze strony holenderskich producentów. Wydaje się więc, że kto udanie przechowa cebulę do maja-czerwca powinien zarobić. Jedną z odmian, która na to pozwoli jest Rockito F1, nasza opcja premium, jedna z najtwardszych cebul na rynku. – mówił M. Kąkol do zgromadzonych na spotkaniu plantatorów.

Mariusz Kąkol i Paweł Skrzynecki, obaj z Seminis, otwierają spotkanie

SV3557ND i Rockito F1 to tylko niektóre z zaprezentowanych odmian. Uczestnicy mogli także zapoznać się z cebulami odmiany Shakito F1, Packito F1 i Bossito F1. Poniżej prezentujemy kilkanaście fotografii cebul tych odmian. Już za kilka dni zaprezentujemy pełny ich opis wraz z filmem na którym M. Kąkol zwraca uwagę na pewne ich cechy, które mogą okazać się silnym atutem.

O nawożeniu i ochronie cebuli

Podczas spotkania mowa była także o nawożeniu i ochronie cebuli. Piotr Zawadzki z firmy Intermag podkreślał znaczenie żywienia cebuli potasem.  W ofercie podmiotu, który reprezentował znajdują się produkty, które w tym celu można użyć. Nawozem bogatym w potas w formie krystalicznej jest Plonvit Kali, zaś Plonvit Quality to produkt płynny. Ważna jest także miedź. Jej niedobory prowadzić mogą do przedwczesnego załamywania szczypioru, a także pogorszenia się waloru przechowalniczego – zewnętrzna łuska słabiej przylega – przypomniał ekspert z Intermagu. Niedobory miedzi można uzupełniać za pomocą Mikrochelatu Cu lub nawozu Mikrovit Miedź. Prelegent mówił też o zagrożeniu jakie płynie z gleby w postaci patogenicznych nicieni. Można je zwalczać aplikując Bactim Receptor GR, który zawiera kompozycję grzybów mikoryzowych, grzybów saprofitycznych oraz promieniowców. Więcej na temat ochrony cebuli mówił Szczepan Grochowski z Bio-Agris. Zalecał stosowanie adiuwantu Protector. Łączy się on z naturalnym woskiem rośliny, ale nie zmywa z niej tej ochronnej warstwy. Poprawia jednak działanie perytroidów, co przyczynia się do polepszenia efektywności zabiegów zwalczających populacje wciornastka tytoniowca. W ofercie Bio-Agris jest też Polyversum WP. Preparat ten w niektórych latach można z powodzeniem wykorzystywać do ochrony roślin przed różowieniem korzeni. Zagadnieniu ochrony i nawożenia cebuli także poświęcony zostanie odrębny, szczegółowy wpis w przyszłości.