Trwa kampania zbiorów ziemniaka na wschód od Polski. Rynek w niektórych państwach oferuje turbulentne warunki, a w innych aura sprawia, że zbiory są wcześniejsze niż przed rokiem. Generalnie widać jednak tendencje zwyżkowe, pojawiają się też nowe inwestycje w infrastrukturę, nowe kierunki handlu.

Połowinki w Rosji

W Kraju Stawropolskim w Federacji Rosyjskiej zbiory trwają w najlepsze. Ziemniaki tam uprawia się w tym roku na areale wynoszącym ok. 5,2 tys. ha. Rolnicy zakończyli już zbiory z ok. 2,5 tys. ha. W ich efekcie pozyskano tam przeszło 78,2 tys. ton bulw. Oznacza to średnią wydajność na poziomie 31,3 t/ha. Jednocześnie pod Moskwą dobiega końca uruchamianie zakładów składujących i przechowujących ziemniaki. Tylko w IV kwartale 2020 roku mają zostać otwarte trzy nowe tego typu lokalizacje: Agrofirma Sosnovka o pojemności 6,3 tys. t, Agrofirma Bunyatino – 10,4 tys. t i Agroforward – 12 tys. t. Stworzenie nowoczesnych zakładów pozwoli regionowi moskiewskiemu utrzymać pozycję lidera w Federacji Rosyjskiej w przetwórstwie ziemniaków.

W Mołdawii coraz taniej

Tanieją ziemniaki w Mołdawii. Handlowcy tłumaczą spadek cen niskim popytem i aktywnym importem. W pierwszym tygodniu września średnia cena ziemniaków w Mołdawii spadła o około 0,03 USD / kg, średnio do poziomu 0,18 USD / kg. Główne kierunki, z których towar napływa do Mołdawii to Rumunia i Białoruś. W pewnym stopniu popyt wewnętrzy ogranicza też samowystarczalność niektórych gospodarstw w zakresie produkcji i spożycia ziemniaków. Rodzimego towaru na rynek trafia u schyłku pierwszej dekady września sporo, gdyż w dużych, towarowych gospodarstwach do tej pory nie spieszono się ze zbiorami a ostatnio pogoda pozwala na intensywne wykopki.

Więcej ziemniaka w Tadżykistanie

Uprawa ziemniaków to obok hodowli zwierząt i ogrodnictwa jeden z najważniejszych sektorów gospodarki regionu rolniczego Shahristan. W bieżącym roku tamtejsi eksperci rolni przewidują plony wynoszące 60 tys. t. Powierzchnia uprawy wzrosła o 800 ha, lepsze ma być także plonowanie. To w ostatnich latach systematycznie rośnie. W 2018 roku średni plon wynosił 17,2 t/ha, rok później 23,4 t/ha. Rekordowym był jednak sezon z 2014 roku, kiedy to plony wyniosły 29 t/ha. W bieżącym roku ma on zostać pobity.

Gruzja w przededniu zbiorów

Zbiory ziemniaków na wielką skalę w Gruzji (za wyjątkiem wschodniej części kraju, gdzie już trwają) jeszcze się nie rozpoczęły, ale rolnicy już przewidują wysokie zbiory w tym roku. Według wstępnych obliczeń tylko w tradycyjnie ziemniaczanym regionie Samcche-Javakheti, na ponad 16 tys. hektarów spodziewane są w tym roku plony wynoszące około 300 tys. Kierunki eksportu gruzińskich ziemniaków są zróżnicowane. Oprócz dość oczywistych geograficznie krajów nabywających je, jak Rosja, Azerbejdżan, Mołdawia, Białoruś itd., gruzińskie ziemniaki trafiają także m.in. do Hongkongu.

Źródło: East-fruit.com