Ceny brokuła i kalafiora – stan aktualny i przewidywania

Sezon na brokuły i kalafiory rozpoczął się znacznie wcześniej względem innych lata. Zazwyczaj kampania związana z tymi warzywami rozpoczynała się koło 24 czerwca. Przysporzyło to dość dużych problemów i producentom i podmiotom skupującym owoce i warzywa. Wysokie temperatury mają też wpływa zarówno na jakość zbieranych plonów, jak też pewne utrudnienia w produkcji.

Mniejsze zainteresowanie brokułem

Sezon truskawkowy mamy w pełni, a brokuły i kalafiory są już zbierane. Do takiej sytuacji  przyczyniła się pogoda. Część zakładów podjęła decyzje o skupie 2-3 dniowym na przemian owoców i warzyw. W tym roku zostało zakontraktowane o około 30% mniej brokuła dla przemysły. Dotyczy to przede wszystkim wiosennych nasadzeń. Sytuacja taka może wynikać z ilości surowca, który zalega w chłodniach oraz z słabej jego jakości w roku ubiegłym. Wysokie temperatury przyśpieszyły dojrzewanie oraz spowodowały w przypadku wielu odmian pogorszenie jakości róż i ich rozluźnianie i przebarwianie.  Bardzo dobrze wyglądają plantacje założone z odmiany Batory F1, dobrze zniosła warunki stresowe, nie przedłużyła okresu wegetacji. Dlatego cieszy się zainteresowaniem na półkach sklepowych. Dzięki temu uzyskuje się wyższą cenę. Powszechnie uprawiana odmiana Monaco F1, która jest dostępna na runku już od 18 lat, też stosunkowo dobrze znosi panujące warunki pogodowe. Ceny skupu róż brokuła wahają się w zależności o klasy i przeznaczenia od 0,95 – 1,20 zł/sztukę około 500 gram.

Dobra jakość plonu zapewniła w tym roku odmiana brokuła Batory F1

Problemy w produkcji

Wiosna z przymrozkami spowodowała, że pierwsze partie wysadzonych rozsad były narażone na przemarznięcia. Na wielu polach nie zostało nic z zielonego liścia tylko przebarwiane „serca” (stożki wzrostu). W konsekwencji takie nasadzenia dorastają z opóźnieniem, a wcześniej zbierane są brokuły i kalafiory z późniejszych terminów nasadzeń.  W niektórych rejonach kraju pojawiły się uszkodzenia spowodowane występowaniem burz piaskowych. Nie było dużych strat materialnych jednak są opóźnienia w zbiorze o około 8-12 dni.

W tym roku widać bardzo pozytywne efekty stosowania zaprawy do rozsady Verimark 200 SC, która skutecznie ograniczyła występowanie szkodników. Dopiero około dwóch, trzech tygodni temu wykonano pierwsze zabiegi przeciwko temu szkodnikowi, ponieważ pojawiła się śmietka kapuścianej, której stale prowadzony jest monitoring przy pomocy pułapek. Tantniś krzyżowiaczek był widoczny na plantacjach przez około  trzy tygodnie. Najliczniej występował na słabszych plantacjach, gorzej chronionych. Poważnym zagrożeniem jest mączlik warzywny, który w tym roku licznie występuje na wielu plantacjach. W przypadku zbioru na świeży rynek problem o tyle mniejszy, że obrywane są liście i zostaje sama róża a szkodnik ten w pieszej kolejności żeruje na liściach, a dopiero później wchodzi w róże.

Dobrze posadzona i zaprawiona rozsada preparatem Verimark, nie wymagała ochrony w pierwszych tygodniach wzrostu

Wysokie temperatury przekraczające niekiedy 30°C mają wpływa na szybkie tempo rozwoju mączlika, jak tez pogarszanie się jakości róż.   

Kalafior – na późniejsze nasadzenia

Coraz częściej rolnicy decydują się na nasadzenie kalafiora w późniejszym terminie.  Wynika to z faktu, częstych upałów występujących w okresie dojrzewania, które negatywnie wpływają na prawidłowe wybarwienie róż.  Aktualne ceny uzyskiwane za róże kalafiorów wahają się między 1,8 zł a 2,1 zł/sztukę.

Największym tegorocznym problemem dla producentów kalafiorów i brokułów są wysokie temperatury, które spowalniają wzrost i negatywnie wpływają na jakość róż kalafiorów i brokułów. Praktycznie nie jest możliwe uzyskanie dobrych plonów bez nawadniania plantacji.  

Mączlik chętnie zasiedla m.in. kalafiory