Choroby czosnku – żółknięcie liści – przyczyny, oprysk na czosnek zimowy

Na plantacjach czosnku często spotykamy się z pewnymi chorobami, jakie występują w uprawie tego gatunku. Żółknięcie liści pojawia się najczęściej i nie jest uznawany jako dobry znak. Jak poradzić sobie z uciążliwym żółknięciem końcówek liści czosnku?

Choroby czosnku zimowego – żółknięcie liści

Żółknięcie liści może być spowodowana kilkoma czynnikami. Jedną z najczęstszych przyczyn jest infekcja patogenami grzybowymi. Grzyby, takie jak Fusarium czy Botrytis atakują czosnek, prowadząc bezpośrednio do żółknięcia liści. Nie jest to oczywiście jedyna możliwa przyczyna takich problemów uprawowych. Żółknięcie liści czosnku może być również spowodowane nieodpowiednimi warunkami uprawy. Wymienić tutaj należy przede wszystkim nadmierną wilgotność gleby, ale również niedobór składników odżywczych. Zmiana odcienia liści z zielonego na żółty może mieć swoje przyczyny w wystawieniu rośliny również na nadmiar intensywnego nasłonecznienia.

Choroby czosnku, żółte liście – wybór odpowiedniego stanowiska i gleby

Na pewne czynniki, które powodują żółknięcie liści czosnku, można wpływać stanowisko na jakim uprawiana jest ta roślina.

Czosnek zimowy preferuje glebę o umiarkowanej wilgotności, jednocześnie zachowującą dobrą przepuszczalność. Wybierając miejsce uprawy, należy zadbać o dobry dostęp do naturalnego światła, choć jednocześnie musi być ono osłonięte przed nadmiernym nasłonecznieniem, które może prowadzić do żółknięcia końcówek liści czosnku. Nie jest zalecane również sadzenie czosnku w tych miejscach, w których zbiera się nadmiar wody. Woda stojąca prowadzi do zwiększonego namnażania się grzybów chorobotwórczych wywołujących choroby czosnku zimowego. Żółknięcie liści niestety może być skutkiem takiego postępowania.

Odpowiednie nawożenie przeciw chorobom czosnku – żółknięcie liści

Regularne dostarczanie roślinom odpowiednich składników odżywczych jest również kluczowe do zachowania ich pełnego zdrowia. Na samym początku warto wprowadzić nawozy organiczne, w tym kompost i obornik – prezentują one działanie wzbogacające na glebę, tym samym wspomagając rozwój czosnku. Im roślina silniejsza, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zadziałają na niej groźne czynniki chorobotwórcze.

Natomiast jeśli zauważysz już niepokojące żółknięcie końcówek liści czosnku, trzeba rozpocząć ochronę chemiczną z użyciem odpowiednich metod. Wśród najczęściej wybieranych znajdują się oczywiście wszelkiej maści preparaty pozwalające na zabezpieczenie roślin przed chorobami, w tym rozmaite nawozy. Ważnym elementem ochrony czosnku przed chorobami jest również tzw. zmianowanie, czyli nie sadzenie po sobie przez kilka lat na tym samym stanowisku roślin cebulowych. Warto też pamiętać, aby zasadzać wyłącznie zaprawione wcześniej, zdrowe ząbki.

Regularna rotacja roślin – choroby czosnku zimowego, żółknięcie liści

Chcąc zmniejszyć ryzyko występowania chorób w obrębie plantacji czosnku, warto również stosować rotację roślin. Nie jest polecane sadzenie czosnku w tym samym miejscu, co w poprzednich sezonach, jako że utrzymanie uprawy na stałe w jednym obszarze może prowadzić do gromadzenia się patogenów w glebie. Tym samym zwiększa się ryzyko wystąpienia niemile widzianych skutków, takich jak żółknięcie liści. Rotacja miejscem sadzenia wybranych roślin zazwyczaj nie jest trudna, szczególnie jeśli czosnek nie jest jedynym uprawianym warzywem w gospodarstwie.