W projekcie „#100ton ogórków z hektara” zaczynają się pierwsze zbiory. Rośliny są w bardzo dobrej kondycji, rozbudowały bogatą masę liściową, która stanowić będzie podstawę wydajnej fotosyntezy. Oprócz standardowego nawożenia, zastosowano również pewne inne produkty stymulujące wzrost roślin. Jakie? Opowie o tym Paweł Szymczak z firmy AS Crop.

Już w początku kwitnienia zastosowano na tej plantacji produkt o nazwie Architect80. Brzmi tajemniczo? Za chwilę tak nie będzie. Architect80 to produkt zarejestrowany w uprawie ogórka. Ma postać mikrogranulatu bardzo dobrze rozpuszczalnego w wodzie i zawiera w swoim składzie aż 80% wolnych aminokwasów – wyjaśnia Paweł Szymczak. Dlaczego warto zastosować ten produkt w uprawie ogórka? Tam gdzie zależy nam na uzyskaniu wysokiego plonu rośliny muszą być nie tylko dobrze odżywione, ale utrzymywać niezachwiany wzrost także w warunkach stresowych. Takich w tym sezonie mamy wiele – są to chociażby wysokie temperatury jakie panują w ostatnich dniach. Jak temu przeciwdziałać?

Architect80 stymuluje syntezę białek To wpływa między innymi na uszczelnienie ścian komórkowych a to z kolei uodparnia rośliny na niesprzyjające warunki pogodowe – mówi ekspert z AS Crop i dodaje – Architect80 to nie jest typowy biostymulator, ale preparat antystresowy. Cechuje go wysoka zawartość proliny i innych aminokwasów odpowiedzialnych za syntezę białek.   

Architectt80 zdecydowanie lepiej jest stosować częściej a w mniejszych dawkach. W tym przypadku pierwszy zabieg wykonano z zużyciem 0,5 kg Architect80/ha z dodatkiem 5 kg siarczanu magnezu. Zależy nam na tym, by rośliny zachowały balans miedzy tym co widzimy czyli masą nadziemna i powierzchnią systemu korzeniowego. Architect80 wpływa na lepsza dystrybucję składników pokarmowych w roślinie, w tym również wapnia tak ważnego z punktu widzenia jakości – podkreśla Paweł Szymczak. Więcej o produkcie Architect80 można przeczytać TUTAJ.