Cukiniowy środek sezonu

Upalne dni i ciepłe noce sierpnia to wymarzone warunki dla wzrostu warzyw dyniowatych. Tak jak w przypadku innych z tej rodziny również cukinia w tym momencie przeżywasz szczyt zbiorów.

Szał cenowy

Specyficzna tegoroczna wiosna sprawiła, że od początku zbiorów niemal do końca lipca, ceny cukinii przekraczały w hurcie 2 zł/kg. Dlaczego tak się stało? Wiosenne przymrozki nie oszczędziły również warzyw. Pierwsze zasiane wiosną, lub posadzone z rozsady rośliny cukinii, zostały zdziesiątkowane prze kilkodniowe wiosenne ochłodzenia. Dodatkowo późniejsza susza sprawiła, że plantacje zakładane później nie rozwijały się prawidłowo. Niestety bez nawodnienia nie ma możliwości uprawy tych warzyw, a w obecnych warunkach klimatu Polski nie można liczyć na to, że uratują nas deszcze.

Te niekorzystne warunki spowodowały opóźnienie pojawienia się tych warzyw na rynku, a także zmniejszenie ich podaży. Jednak sierpień przyniósł dynamiczne przyspieszenie zbiorów i spadek cen do kilkudziesięciu groszy za kg.

Kiedy skończy się sezon?

Czy czas owocowanie cukinii  tym sezonie będzie ciągnął się aż do pierwszych mrozów? Niewykluczone, że szczyt sezonu powoli już mija. Wśród wielu plantatorów krąży opinia, że cukinia jest rośliną której nie trzeba chronić. Co roku pojawiają się jednak nowe rozwiązania fungicydowe mogące wspierać ochronę. Wszystkie rośliny dyniowate są niezmiernie wrażliwe na mączniaka. Najprostszym rozwiązaniem jest stosowanie produktów na bazie siarki. Są one całkowicie ekologiczne, a ich skuteczność jest wystarczająca by zabezpieczyć cukinię przed tą chorobą.

Liść cukinii całkowicie zniszczony przez mączniaka

Lato to również sezon burz. System korzeniowy cukinii jest płytki i bardzo delikatny, łato więc może być uszkadzany przez silne wiatry. Zjawisko to będzie nasilało się w momencie kiedy rośliny są już stare i wybujałe. Wraz z burzami niejednokrotnie pojawiają się gradobicia, które stanowią ogromny stres dla roślin. Uszkadzane są delikatne liście, a co ważniejsze utrącane są kwiaty i paki kwiatowe. Po silnym gradzie można pożegnać się ze zbiorami na około dwa tygodnie. Czy jest więc sens dalej prowadzić uprawę licząc się z tym, że następuje stopniowy spadek cen, kondycja roślin zbiegiem dni jest coraz słabsza, a uzyskiwane jesienią plony tak będą niskie?

Z późnego siewu?

Szansą dla plantatorów może być późny siew cukinii. Również latem, pod koniec lipca lub w pierwszych dniach sierpnia można rozpocząć uprawę tego warzywa. Tym sposobem można ominąć szczyt sezonu zbiorów i nastawić się na sezon jesienny, kiedy to ceny znów wzrastają. Oczywiście plon wtedy będzie nieco niższy, jednak nie to się liczy a ostateczni wynik ekonomiczny.

Warzywo jakim jest cukinia staje się coraz ciekawszą alternatywą dla innych z rodziny dyniowatych. Szczególnie cieszy coraz większe zainteresowanie tym produktem sieci handlowych i warto zastanowić się czy nie produkować tego warzywa tak by nie było ono tylko elementem płodozmianu lecz dostarczać je od wiosny do pierwszych mrozów.