Rok 2019 zweryfikował wiele nowych odmian kalafiorów. Presja Alternarii pokazała że ważne jest mocne okrycie. Późne bardzo plenne odmiany zapewniły plon, jakość i zysk.
Oczekiwania zakładów przetwórczych
Sezon 2019 był trudnym rokiem dla ogrodników z racji na panującą suszę oraz wysokie temperatury. Kampania przemysłowa kalafiora zamknęła się w większości zakładów przetwórczych z wynikiem ok. 90% realizacji planów kontraktacyjnych. Taki wysoki wynik był osiągnięty dzięki późnym odmianom o długim okresie wegetacji. Te miały więcej czasu na zbudowanie systemu korzeniowego, a rośliny finalnie dużej róży. Jakość różyczki także znacznie poprawiła się pod koniec kampanii kalafiorowej.
Wyższe temperatury we wrześniu/październiku przyczyniły się do większej presji chorób grzybowych, przede wszystkim alternariozy, która szybko infekowała liście, a następnie widoczna była w formie czarnych kropek na nieosłoniętych liśćmi różach. Także obok ochrony chemicznej dobrą praktyka jest dobór odpowiedniej odmiany, gdzie mocno okryte różę są zabezpieczone przed chorobami.
- Giewont F1 ponownie potwierdził swoje atuty – plon, zbite ciężkie róże zapewniły surowiec niezawodnie – jak co roku.
- Gieflor F1 to ciekawa propozycja, którą z odmian wybierzesz?
Właściwie wybrać
Już niedługą będą Państwo wybierać odmiany pod jesienne zbiory kalafiora. Pewnymi i sprawdzonymi odmianami z firmy Seminis są Gieflor F1 i Giewont F1!
Giewot F1 jest standardem używanym do przemysłu w Polsce, ale także dominuje w produkcji belgijskiej. Jest odmianą stabilną pod względem plonowania i utrzymania jakości. Giewont F1 zrobił rewolucje na polach, gdy uzyskany plon przekroczył 30 t różyczki z hektara. Charakteryzuje się bardzo ciężką, zbitą różą, która dobrze różyczkuje się mechanicznie. Zakłady przetwórcze chwalą kolor, jakość różyczki Giewonta F1 – jest to dla nich pewna odmiana, którą polecają do produkcji pod swoje potrzeby.
W ubiegłym roku do Giewonta F1 dołączyła nowa odmiana Gieflor F1. Jest to propozycja do zbiorów jesiennych, o wegetacji kilka dni krótszej od Giewonta F1. Wyróżnia się mocnym wigorem, dużym, bardzo zdrowym liściem spiralnie chroniącym różę. Zalecane zagęszczenie to 24-26 tys roślin na ha. Dzięki mocnemu systemowi korzeniowemu roślina wytrzymuje okresowe niedobory wody. Gieflor F1 tworzy zbite, ciężkie róże, które łatwo selekcjonują się ręcznie czy mechanicznie na drobne różyczki. Potrafi także osiągnąć plon powyżej 30 t różyczki z hektara. W opinii producentów odmiana ta cechuje się wyższą tolerancją na tipburn oraz mniejszym porażeniem Alternarią.
- Poszukujesz kalafiorów o krótszym okresie wegetacji?
- Sadzisz kalafiory w poplonie?
- Zależy Ci na drobniejszej różyczce, ale chciałbyś zachować przyzwoity plon?
- Odpowiedź stanowią konkretne, sprawdzone przez lata Fortaleza F1 i SV5818AC F1
Odmiany do uprawy w poplonie
Dla tych, którzy planują uprawę kalafiora w poplonie polecamy odmiany o krótszym okresie wegetacji Fortaleza F1 (75dni), SV5818AC F1 (80 dni). Odmiany te należy sadzić w zagęszczeniu 26-32 tys/ha. Obie te odmiany wyróżniają się bardzo dobrym okryciem róży, zdrowym, mocnym liściem oraz wyrównanym zbiorem. Róże są zbite, białe o drobnej frakcji różyczki, dzięki temu Fortaleza oraz SV5818AC bardzo szybko różyczkują się mechanicznie. Warto wybrać te odmiany jeśli planują Państwo różyczkowanie kombajnem na polu.
Materiał promocyjny