Czy była zmowa cenowa na rynku ogórka gruntowego

Ogórki trawiają na sortownik

Do Biura Krajowej Rady Izb Rolniczych wpłynęły informacje od rolników z województwa małopolskiego o problemach ze zbytem ogórków. Dlatego organizacja ta zwróciła się 4 sierpnia 2020 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zbadanie przez odpowiednie służby czy nie nastąpiła zmowa cenowa w przedmiotowym zakresie oraz czy nie zostało złamane prawo.

Pomimo kontraktacji zakłady przetwórcze odmawiają zakupu ogórków lub wyznaczają limity skupu. Ceny proponowane  w niektórych zakładach są niższe niż cena utrzymania plantacji. Rolnicy uważają, że jest to zmowa cenowa zakładów lub przyczyną może być masowy import z zagranicy.

Ogórki są towarem, który musi być systematycznie zbierany i natychmiast przetworzony. Nie mogą czekać na polu ani w gospodarstwie na poprawę koniunktury. W związku z tym rolnicy są zmuszeni do niszczenia plantacji.

Problem niskich cen ogórków dotknął szczególnie województwa małopolskie, świętokrzyskie i łódzkie.

W związku z wystąpieniem Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 4 sierpnia 2020 r. w sprawie niepokojąco niskich cen ogórków resort rolnictwa mając na uwadze zakres kompetencji Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji wynikający z przepisów ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (tj. Dz. U. z 2019 r. poz. 369 z póżn.zm) oraz ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi (tj. Dz. U. z 2020 r. poz. 1213) wystąpił 6 sierpnia 2020 r. do UOKiK z uprzejmą prośbą o podjęcie stosownych działań mających na celu zbadanie czy zachowania rynkowe przedsiębiorców prowadzących skup ogórków nie naruszają obowiązujących przepisów prawa.

Źródło: KRIR