McCain pomoże angielskim producentom ziemniaków

Kombajn Keiler

Wartość brytyjskiego sektor uprawy ziemniaków szacowana jest na około 1 miliard funtów, został tak mocno dotknięta ekstremalnymi warunkami pogodowymi i koronawirusem, że jego największy klient – firma McCain – przeznaczy 25 milionów funtów wsparcia, aby zabezpieczyć swój łańcuch dostaw, pisze Judith Evans w artykule Financial Times.

Kanadyjska firma McCain, która produkuje mrożone frytki i inne produkty ziemniaczane dla brytyjskich sprzedawców detalicznych, restauracji i sklepów z frytkami, zainwestuje 10 milionów funtów w tym roku i kolejne 15 milionów funtów w ciągu najbliższych czterech lat, aby pomóc plantatorom przezwyciężyć uderzenia w podaż i popyt oraz ryzyko związane z Brexit. Jest to konsekwencja suszy w 2018 roku, po których nastąpiły powodzie w 2019 roku, które zaszkodziły plonom.

Na to wszystko nałożyło się zamknięcie restauracji i barów szybkiej obsługi w wyniku pandemii spowodowanej wirusem Covid-19. W wyniku tej sytuacji w marcu powstała nadwyżka ziemniaków na poziomie około 200 000 ton, negatywnie wpływając na poziom cen.

Nieszczęścia producentów ziemniaków są podobne do problemów producentów mleka i mięsa, którzy również zmagają się z gwałtownymi wahaniami popytu konsumenckiego w czasie pandemii.

Hodowcy, którzy najbardziej ucierpieli, to ci, którzy sprzedają na rynku hurtowym, a nie na podstawie umów.

McCain, który kupuje około 15 procent rocznych zbiorów ziemniaków w Wielkiej Brytanii, ma zwykle roczne kontrakty z plantatorami. Ale w ramach inwestycji o wartości 25 milionów funtów wprowadzi program lojalnościowy trwający od trzech do pięciu lat, aby rolnicy mogli być pewni swojego rynku.

Firma zapłaci wyższe ceny za wczesne odmiany i zaoferuje dotacje na inwestycje w zdolności do zbioru, w tym technologie takie jak nawadnianie i kombajny, które radzą sobie z bardzo deszczową pogodą. Taką pomoc ma otrzymać około 85 angielskich farmerów.

McCain, największy na świecie przetwórca ziemniaków, generuje około 500 milionów funtów rocznych obrotów w Wielkiej Brytanii w ramach swojej działalności o wartości 5,75 miliarda funtów. Naprawdę czuliśmy, że istnieje potrzeba, poprzez rozmowy z naszymi hodowcami, aby zapewnić zrównoważony łańcuch dostaw w przyszłości – uważa Howard Snape, regionalny prezes McCain w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Źródło: Financial Times