Demo Farma TAP 2020 – relacja multimedialna

Zwiedzanie kwater podczas Demo Farmy TAP 2020W rodzinnym gospodarstwie państwa Majchrowskich w Mokrej pod Skierniewicami odbyła się kolejna edycja Demo Farmy Timac Agro Polska. To projekt w którym testowane są różne kombinacje nawozowe w produkcji kilku wiodących gatunków warzyw. To także okazja do spotkań dla członków zespołu nawozowej firmy, wymiany wiedzy i doświadczeń. Udział w wydarzeniu wzięła więc ponad setka doradców i pracowników tego podmiotu. W trakcie zwiedzania kwater prowadzonych przez Karola Majchrowskiego wywiązywały się interesujące dyskusje i porównania obserwacji warzywniczych z różnych części Polski.

Zakres tematyczny Demo Farmy 2020

W obecnym sezonie projekt wygląda nieco inaczej niż w ubiegłym. Kombinacje nawozowe testowane są dla 6 gatunków – cebuli, buraczków, marchwi, kapusty białej, ogórka i ziemniaków. To mniej niż w poprzedniej edycji, ale za to programów nawożeniowych jest aż 5 dla każdej uprawy. Nie tylko zakres badań i obserwacji, które tu czynimy uległ zmianie. Zupełnie odmienny jest przebieg pogody. Ten rok jest deszczowy, poprzedni był suchy. W czerwcu 2019 roku spadło w moim gospodarstwie zaledwie 6,5 l wody na 1 m2, a dni z temperaturą powyżej 32°C było aż 14. Widzimy więc, że warunki uprawy w 2020 są zupełnie inne, co także widać po uprawianych w kwaterach Demo Farmy roślinach – mówił we wstępie do spotkania Karol Majchrowski. Następnie uczestnicy zostali podzieleni na grupy, które wraz z przewodnikami udały się na zwiedzanie poletek. Jednym z liderów grup był Tomasz Raś z TAP, który specjalnie dla czytelników portalu www.warzywapolowe.pl zgodził się opowiedzieć o założeniach projektu realizowanego w Mokrej. Jego wypowiedź w formie filmu znajduje się poniżej:

Warzywa zapowiadają się nieźle

Wiele zależy od genetyki odmianowej, wieku nasion czy kombinacji nawozowej. Już uwidaczniają się pewne różnice, choć z pełną oceną należy wstrzymać się do jesieni. Wtedy to, już po zbiorach, plonowanie zostanie dokładnie policzone i możliwe stanie się sformułowanie wniosków dla bieżącego sezonu. Póki co jednak, poniżej zamieszczona została niewielka fotogaleria odmian warzyw uprawianych nawożonych w oparciu o produkty TAP: