Dlaczego warto stosować kwasy humusowe w uprawie ziemniaka?

default

Kwasy humusowe mogą być wykorzystane w uprawie ziemniaków poprzez zastosowanie preparatów zawierających te substancje, jak np. Carbohumic. Można je stosować na różne etapy wzrostu roślin, na przykład podczas sadzenia, poprzez dodanie ich do gleby lub aplikację jako oprysk na liście. Działają jako biostymulatory, wspierając procesy życiowe roślin, poprawiając ich kondycję, przyśpieszają ich wzrost oraz zdolność do walki z chorobami i stresem środowiskowym.

Kwasy humusowe w uprawie ziemniaków

W gospodarstwie Karola Bierły w Boguszynie (woj. Wielkopolskie) trwają przygotowania do sadzenia ziemniaków. W tym roku już na etapie sadzenia sadzeniaki traktuje się kwasami humusowymi. Dokładnie będzie to Carbohumic (80 μm / 187 mesh) filtrowany przeznaczony do aplikacji poprzez opryskiwacze lub fertygację. W tym przypadku oprysk będzie nanoszony na bulwy i glebę wokół nich, w momencie sadzenia. W tym celu na opryskiwaczy zamontowano zbiornik na roztwór Carbohumicu. Doprowadza się go do rozpylaczy – po dwa na każda redlicę.  Dysze opryskują zarówno sadzeniaka, który leci w dół, jak i ziemię, na którą on opada. Genialne urządzenie. Na 1 hektar potrzebne jest około 100 litrów cieczy roboczej, w tym jest 1,1 litra Carbohumicu.

Przygotowane sadzeniaki

Dlaczego kwasy humusowe są takie ważne

Po pierwsze, jeżeli mówimy o kwasach humusowych, to są biostymulatory – wyjaśnia dr Jerzy Próchnicki, niezależny ekspert rolniczy – Stymulują przebieg wszystkich procesów życiowych w tej bulwie, czyli proces kiełkowania i wzrostu. Czego się możemy spodziewać? Prędzej będą ziemniaki wschodziły, jeżeli wszystko będzie w porządku, szybciej będą się pojawiły, będą większe liście do początku. Pamiętajmy o tym, że kwasy humusowe to nie jest coś, co działa przez cały sezon. To jest aplikacja na start. W dalszym etapie uprawy ponownie zastosowany zostać Carbohumic w postaci oprysku dolistnego.

Lepszy wzrost roślin i zdrowotność

Carbohumic i zwarte w nim kwasy humusowe działają jako biostymulatory, stymulując procesy życiowe w bulwach ziemniaka. Dodatkowo, mają działanie zdrowotne, przeciwdziałając Rhizoctonia solani (sprawca ryzoktoniozy ziemniaka) oraz zapewniając lepszy dostęp do kationów, szczególnie potasu, w odpowiednim czasie dla roślin. To interesujące podejście do optymalizacji technologii uprawy ziemniaków.


tel. +48 506 066 663