W ostatnich latach ochrona warzyw przed chorobami staje się coraz trudniejsza. Wynika to m.in. z wysokiej presji wielu groźnych patogenów, które jeśli nie zostaną na czas zwalczone powodują nie tylko duże straty w ilości plonu, ale przede wszystkim jego jakości. Z drugiej strony ochrona upraw, musi uwzględniać rosnące wymagania odbiorców dotyczące dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów (NDP) w finalnych produktach. Z tych chociażby powodów dobór środków do zwalczania chorób warzyw jest bardzo istotny.

Artykuł reklamowy

Obecnie produkcja warzyw narażona jest na wiele niekorzystnych zjawisk, w tym pogodowych, przyrodniczych czy rynkowych. Niektórym trudno przeciwdziałać, inne można przewidywać i szukać rozwiązań. Ale w przypadku chorób i szkodników nie ma co liczyć na cud. Po prostu trzeba na czas wykonać odpowiednie zabiegi, właściwie dobranym środkiem ochrony. Czy będzie to Scorpion 325 SC?

Działa szybko i wielokierunkowo

Na wstępie postawmy sobie pytanie – czego należy oczekiwać od dobrego środka ochrony? Szybkiego i skutecznego działania, szerokiego spektrum zwalczanych chorób, uniwersalności w stosowaniu. Takie cechy posiada fungicyd Scorpion 325 SC, który jest już dobrzy znany producentom warzyw. Dlaczego? Bo ma szeroki zakres rejestracyjny i spektrum zwalczanych patogenów. To zasługa m.in. dwóch substancji aktywnych jakie wchodzą w jego skład. Difenokonazol (grupa triazoli) ma działanie układowe w roślinie i interwencyjne wobec patogenów. Jest szybko wchłaniany przez liście i przemieszczany  w roślinie. Azoksystrobina (grupa strobiluryn) zapewnia z kolei długotrwałe działanie zapobiegawcze, dając przy tym dodatkowy efekt tzw. zielonego liścia. Połączenie tych dwóch substancji aktywnych sprawia, że Scorpion 325 SC jest bardzo uniwersalnym środkiem, który może być stosowany zarówno zapobiegawczo przed wystąpieniem infekcji jak też interwencyjnie, gdy są już widoczne pierwsze objawy chorobowe. Po zastosowaniu, s.a. są szybko pobierane przez liście i przemieszczane do wszystkich organów roślin. Dzięki temu już kilka godzin po zabiegu uzyskujemy bardzo dobra ochronę powierzchni roślin, jak też dzięki interwencyjnemu działaniu difenokonazolu – interwencyjne wobec zarodników grzybów, które rozpoczęły już infekcję.

Chroni wiele gatunków, zwalcza liczne patogeny

Na uwagę zasługuje też szerokie spektrum działania fungicydu Scorpion 325 SC. W poniższej tabeli przedstawiono dopuszczalny zakres stosowania środka w aż w 19 gatunkach warzyw. Jest bardzo skuteczny w zwalczaniu chorób z rodzaju alternariozy, mączniaki prawdziwe, plamistości liści, rdze ale również zgnilizny twardzikowej, zarazy ziemniaka czy bielika krzyżowych.

Szeroki zakres rejestracyjny i obszerne spektrum zwalczanych patogenów sprawia, że Scorpion 325 SC znajdzie zastosowanie w każdym gospodarstwie produkującym warzywa.   

 

Zakres stosowania i zwalczane patogeny przez fungicyd Scorpion 325 SC

Gatunek Zwalczane choroby Karencja (dni)

Zakres rejestracji podstawowy

Cebula alternarioza roślin cebulowych, rdza pora 21
Szczypiorek (na zbiór pęczkowy) alternarioza roślin cebulowych, rdza pora 21
Por alternarioza roślin cebulowych, rdza pora 21
Marchew mączniak prawdziwy, czarna zgnilizna marchwi, alternarioza naci 14
Kalafior czerń krzyżowych, plamistość pierścieniowa liści, bielik krzyżowych 21
Kapusta głowiasta, kapusta brukselska, kapusta włoska czerń krzyżowych, mączniak prawdziwy, plamistość pierścieniową liści, bielik krzyżowych 21

Rejestracja w uprawach małoobszarowych

Brokuł czerń krzyżowych, zgnilizna twardzikowa, mączniak prawdziwy, plamistość pierścieniowa liści, bielik krzyżowych 14
Fasola szparagowa askochytoza, mączniak prawdziwy 7
Groch na zielone nasiona askochytoza, mączniak prawdziwy 14
Kapusta pekińska czerń krzyżowych, mączniak prawdziwy, plamistość pierścieniowa liści, bielik krzyżowych 14
Seler naciowy i korzeniowy alternarioza, mączniak prawdziwy, zgnilizna twardziwkowa, septorioza selera 14
Szparagi rdza szparaga, plamistość szparaga nie dotyczy
Ogórek (w gruncie i pod osłonami) mączniak prawdziwy, parch dyniowatych 3
Papryka (w gruncie i pod osłonami) mączniak prawdziwy, alternarioza, brunatna plamistość liści 3
Pomidor (w gruncie i pod osłonami) mączniak prawdziwy, alternarioza, brunatna plamistość liści, zaraza ziemniaka pod osłonami – 3

w gruncie – 7

Sałata (w gruncie) zgnilizna twardzikowa, mączniak rzekomy sałaty 14

 

Niskie ryzyko pozostałości

Współcześni odbiorcy coraz większą uwagę zwracają na pozostałości pestycydów w finalnych produktach. Scorpion 325 SC wychodzi im naprzeciw. Obie substancje (difenokonazol i azoksystrobina) bardzo szybko są wchłaniane przez rośliny i nie stwarzają dużego ryzyka pozostałości. W badaniach prowadzonych w Niemczech w uprawie marchwi wykazano, że już 14 dni po zabiegu Scorpion 325 SC pozostałości wynosiły 0,036 mg/kg azoksystrobiny i 0,072 difenokonazolu, co w odniesieniu do normy NDP (odpowiednio 1 mg/kg  i 0,4 mg/kg) daje zaledwie odpowiednio 3,6% i 18% dopuszczalnej normy. To wskazuje, że Scorpion 325 SC może zapewnić nie tylko zdrowe i dorodne plony, ale też w pełni bezpieczne dla konsumentów.

Kiedy sięgać po Scorpion?

Preparat Scorpion 325 SC powinno się stosować maksymalnie 2 razy w sezonie. Kiedy warto po niego sięgnąć? Ze względu na swoje dwukierunkowe działanie (zapobiegawcze i interwencyjne) zabieg Scorpionem 325 SC warto wykonać w okresach największego zagrożenia infekcjami. W przypadku cebuli będzie to np. okres intensywnego wzrostu szczypioru, kiedy tak ważne jest utrzymanie go w dobrej zdrowotności i kondycji jak najdłużej. W przypadku warzyw kapustnych kluczowe będzie zabezpieczanie ich przed chorobami w okresie wiązania róż lub główek, zwłaszcza gdy warunki do rozwoju chorób grzybowych są sprzyjające. Istotny jest tu także okres jesieni, kiedy to na skutek intensywnych opadów i małej ilości słońca szybko może dochodzić do infekcji i szybkiego rozprzestrzeniania się chorób. W tym okresie utrzymanie dobrej zdrowotności będzie istotne nie tylko ze względu na jakość zabranego plonu, ale też jego przydatność do długiego przechowywania.

W tych najtrudniejszych momentach, a zarazem najważniejszych z punktu widzenia powodzenia upraw, warto sięgnąć po sprawdzony preparat jakim jest Scorpion 325 SC.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie. www.rolnictwoodpowiedzialne.pl