W ostatnich dekadach wyraźnie widać przejawy zmieniającego się klimatu. Bezwzględne upały, niedobory wody to czynniki stresowe, które mogą mieć decydujący wpływ na plonowanie. Dlatego nawadnianie upraw polowych staje się koniecznością, by uzyskać zadowalający plon. O tym jak realizować je w uprawie ogórków informuje Wojciech Kopeć z firmy Yara Poland.

Nawożenie

Fertygacja to zabieg, który dostarcza roślinom nie tylko wodę, ale również wiele niezbędnych składników odżywczych. Wdrażając odpowiednie programy oraz produkty w celu nawożenia plantacji ogórka można zapewnić roślinom optymalny poziom pierwiastków kluczowych w poszczególnych fazach wzrostu i rozwoju – od rozbudowy systemu korzeniowego i części nadziemnej, poprzez kwitnienie oraz zawiązywanie owoców, ich dorastania wraz z dojrzewaniem po fazę intensywnego plonowania.

W polskich warunkach fertygacja należy do uzupełnienia nawożenia posypowego, które wystarcza na kilka tygodni wegetacji danej rośliny. W celu ustalenia nawożenia posypowego potrzebne są wyniki analizy gleby. Na najbardziej zaawansowanych plantacjach wymagane są analizy metodą warzywniczą rozszerzoną o zawartość próchnicy. Dzięki temu można oszacować potencjał dodatkowego źródła azotu, który może uwolnić się podczas wegetacji z mineralizacji. Do ustalenia indywidualnego programu fertygacyjnego potrzebne są również wyniki analizy składu chemicznego wody.

Fertygacji rozpoczyna się po ok. 5 tygodniach od wschodów. Pierwsze kilka tygodni nawożenia w zupełności wystarczy. W początkowym okresie fertygacji warto zainteresować się produktami, które budują korzeń oraz masę zieloną, czyli te pobudzające do intensywnego wzrostu. To produkty o zrównoważonym składzie azotu i potasu. Firma Yara proponuje zastosowanie Kristalonu Niebieskiego czy też nawozu z wyższą zawartość fosforu – Kristalon Zielony – tłumaczy Wojciech Kopeć.

Pierwsze zbiory

Według specjalisty z firmy Yara, w okolicach pierwszych zbiorów, gdy roślina jest obciążona kwiatami i owocami przechodzimy na produkty typowo potasowe jak np. Kristalon Czerwony, Kristalon Pomarańczowy, Kristalon Super 12-12-36 (Gena). Nawozy z serii Kristalonów należy stosowac naprzemiennie z saletrą wapniową – zazwyczaj 30% łącznej dawki wszystkich nawozów stosowanych do fertygacji stanowi Calcinit.

Dawki

Zbiór ogórka partenokarpicznego odbywa się zazwyczaj od końca czerwca do września. Trwa ponad 2 miesiące, w tym czasie ogórki powinny być zbierane ponad dwudziestokrotnie. Intensywny program fertygacyjny to ponad 600 kg/ha nawozów, które razem z wodą aplikowane są przez emitery.

W momencie podawania nawozów staramy się, aby podawać ok. 1 g nawozów z litrem wody tzn. bazujemy na stężeniu 0,1%, w zależności od warunków dopuszczalne wartości to 0,05-0,3% – dodaje W. Kopeć.

Z uwagi na poziom dawek wody, które stosuje się czasami nawet kilkaset ton tygodniowo, nawet niewielkie zawartości składników w wodzie mogą mieć istotny wpływ na dobór nawozu do  fertygacji. Dawka wody 20 mm tzn. 20 l/m2  to 20*10 000 m2 —> 200 000 litrów —> 200 m3 —> ~200 t/ha wody.

Źródło: Firma Yara Poland

Jeśli posiadamy pełne wyniki z analizy wody to można zgłosić się w celu konsultacji w firmie Yara. Są to indywidualne rekomendacje – radzi Wojciech Kopeć.

Nawadnianie

W Polsce do upraw takich jak ogórek stosuje się zazwyczaj taśmy kroplujące bez kompensacji ciśnienia, ponieważ modele z kompensacją są droższe. Taśmy z kompensacją ciśnienia instaluje się częściej w uprawach trwałych, czyli wieloletnich tj. truskawki czy maliny. Warto zaznaczyć, iż woda pobierana ze studni ma często w swoim składzie dużo żelaza. Jest twarda, a rzadko stosuje się kwas azotowy do zmniejszenia twardości wody. Pod koniec sezonu ogórka można zauważyć, iż emitery mają ograniczony przepływ, a niektóre są zatkane. Firma Yara jest producentem nawozów, które wspomagają drożność linii kroplujących, dodatkowo przeciwdziałają osadzaniu się złogom mineralnym. Jako dodatek można stosować SUPER FK30 – około 1 litra na 25 kg Kristalonu. W praktyce dużym ułatwieniem będzie zamiana Kristalonu Niebieskiego na Kristalon Super 17-6-25 (Vega), a Kristalonu Czerwonego na Kristalon Super 12-12-36 (Gena). Taki sposób usprawnia i ułatwia przygotowane pożywki w najczęściej spotykanych układach fertygacyjnych —> beczka + zwężka (inżektor). Takie ułatwienia szczególnie w okresie zbiorów (nawału prac) ograniczają możliwość wystąpienia błędów lub pomyłek przy fertygacji i pozwalają na utrzymanie plantacji w dobrej kondycji – mówi ekspert z firmy Yara.