Ze względu na bardzo dużą presje wciornastka tytoniowca może być on zagrożeniem dla upraw kapusty głowiastej. Przed zamknięciem główki szkodniki dostają się pomiędzy liście i tam larwy żerują.  Powodują uszkodzenia tkanki w postaci ciemnych drobnych plam w postaci „strupów”.

Wciornastki na kapustach powodują uszkodzenia liści. Później trzeba obierać główki z wielu liści. To w efekcie znacznie zmniejsza plon kapusty i zwiększa ilość godzin potrzebnych na przygotowanie towaru do sprzedaży.

Jak zwalczać wciornastki na kapustach?

Jak można zabezpieczyć się przed atakiem szkodników. Obecnie do zwalczania wciornastków na kapustach zarejestrowane są produkty takie jak SpinTor 240 SC, Mospilan 20 SP i jego generyki, NeemAzal T/S, produkty drażniące i działające mechanicznie (Limoncide, Emulpar). Do zwalczania wciornastków na kapustach mogą również służyć inne produkty zarejestrowane do zwalczania innych szkodników takie jak Movento czy Benevia. Dwa ostatnie produkty należy stosować tuż przed pojawieniem się szkodników na plantacji lub kiedy jest ich bardzo mało. Inne produkty możemy stosować wtedy gdy na plantacji pojawiają się pierwsze osobniki. Służą one bowiem do zwalczania kontaktowego. Movento czy Benevia muszą być pobrane przez szkodniki z sokiem roślinnym, nie działają kontaktowo.

Nawożenie dolistne kapusty (Klaudia Zamkowska, Yara Poland)

Na tym etapie nie możemy również zapomnieć o dolistnym nawożeniu roślin. Zabiegi takie najlepiej jest wykonywać w nocy, gdy temp spadnie poniżej 20 stopni C. Warto teraz sięgnąć po Yara Tera Kristalon Zielony (18-18-18) w dawce 3 kg/ha.

Po okresach utrudnionego pobierania składników pokarmowych niesprzyjających wegetacji (np. susza, zalanie) warto zastosować KristaLeaf Foto (3 kg/ha). Zabiegi najlepiej wykonać co najmniej 3 razy co 5-7 dni. Dzięki zawartości substancji poprawiających właściwości cieczy, składniki pokarmowe zawarte w tym nawozie są łatwo i szybko wchłaniane.

Wciornastki na kapustach głowiastych