Zakończyły się największe targi owocowo warzywnicze w Europie – Fruit Logistica 2016 zorganizowane w Berlinie. W tym roku zgromadziły one 2800 firm z 84 krajów. O warzywach polowych na Fruit Logistica rozmawiano głównie w sektorach europejskich i maszynowych. Zaprezentowano nowe odmiany, a także rozwiązania do zbioru, sortowania i pakowania ziemniaków, marchwi, cebuli i wielu innych gatunków warzyw.

Ziemniaczane koncepcje

Dorodne ziemniaki odmiany 'Captiva'
Dorodne ziemniaki odmiany 'Captiva’

Podczas Berlińskich targów można było zapoznać się z odmianami obecnych firm. Jedną z nich była firma Europlant, która zaprezentowała szeroki wachlarz odmian, na przykład ‘Catania’, ‘Concordia’ czy ‘Jelly’. Na imprezie zaprezentowano także liczne maszyny do sortowania, oczyszczania i pakowania warzyw. Mowa tu na przykład o odpylaczu Agra firmy Jongelans Luchttechnikt, który można wykorzystywać także do oczyszczania cebuli przygotowywanej do sprzedaży, czy maszynie sortującej Visar Sorting, którą oprócz plantatorów ziemniaków można polecać osobom uprawiającym marchew. Ciekawie prezentowały się także innowacyjne produkty z ziemniaków. Produkt Parmentine’s Cup zaprezentowany przez francuski podmiot Parmentine to kubek wypełniony porcją ziemniaczków dla jednej osoby przygotowanych do podgrzania w kuchence mikrofalowej. Spore zainteresowanie wzbudziła także degustacja ziemniaczanego piwa organizowana na stosiku Farm Fresh, amerykańskiej firmy zajmującej się uprawą i handlem ziemniakami. Jego producentem jest browar Fullstream zlokalizowany w Północnej Karolinie w USA, a napój nowi nazwę Carver. Być może produkcja takiego napoju może okazać się ciekawym rozwiązaniem dla polskich producentów ziemniaka w latach o zbyt wysokiej podaży?

Maszyna sortująca do ziemniaków i marchwii
Maszyna sortująca do ziemniaków i marchwi Visar

Marchwiane Kombajny na Fruit Logistica 2016

Dwurzędowy kombajn do zbioru marchwii z polskiej firmy Sator
Dwurzędowy kombajn do zbioru marchwi z polskiej firmy Sator

Wśród wielu maszyn stworzonych z myślą o produkcji i przygotowaniu marchwi do sprzedaży, które można było zobaczyć na Fruit Logistica 2016 najbardziej imponującą był samojezdny dwurzędowy kombajn do zbioru marchwi SuperFast. Ta niezwykle wydajna konstrukcja przeznaczona jest do pracy na plantacjach o areale co najmniej 100 ha. Do tej pory na polskich polach pracują 3 takie maszyny. Rodzimy producent spod Ostrzeszowa w Wielkopolsce, firma Sator ma w swej ofercie kilka innych kombajnów do zbioru roślin okopowych, do mniejszych upraw, jak choćby Compakt w opcji z podajnikiem na przyczepę lub do skrzyniopalet. Tego typu maszyny na targach Fruit Logistica oferowała także firma Simon, która na rynku polskim swoją ofertę zamierza skierować do plantatorów prowadzących gospodarstwa o niższej towarowości. Godnym polecenia kombajnem dla takich warzywników może być model S2DCMR, który został stworzony jako prosta w obsłudze, kompaktowa maszyna dla gospodarstw rodzinnych.

Nowe koncepcje odmianowe

Pośród wystawców Fruit Logistica 2016 odnaleźć można było liczne podmioty działające na polskim rynku oferujące nowe odmiany warzyw polowych. Duże stoiska zorganizowały firmy Hazera, Rijk Zwaan, Bejo Zaden, Enza Zaden. Obecny był także Seminis czy Fito. W ofercie Bejo Zaden na szczególną uwagę zasługuje odmiana kapusty ‘Gunma’, która świetnie nadaje się do przyrządzania wrapów czy sushi i może z powodzeniem być stosowana w diecie bezglutenowej i niskowęglowodanowej. Firma Enza Zaden szczególnie poleca rzodkiewkę odmiany ‘Celesta F1’, która nieźle radzi sobie z wysokimi temperaturami i mączniakiem rzekomym. Od 01 maja 2016 podmiot ten zostaje głównym dystrybutorem firmy Taki, więc w ofercie znajdę się także liczne odmiany gatunków kapustnych czy marchew, a zwłaszcza odmiany dobre do produkcji soku. Enza Zaden będzie testować w nadchodzącym sezonie także nowe odmiany kalafiorów.

Sprzedaż detaliczna

Skrzynki z firmy Cabka o podnoszonym dnie dobrze eksponują warzywa
Skrzynki z firmy Cabka o podnoszonym dnie dobrze eksponują warzywa

Na berlińskich targach uwagę przykuła znaczna ilość stoisk producentów skrzynek do warzyw i owoców. Dominująca tendencją jest wytwarzanie produktów składanych wielokrotnego użytku, co sprzyja logistyce i obniża koszty pakowania. Po sprzedaży warzyw skrzynki można złożyć, co zapewnia znaczną oszczędność miejsca w transporcie, lub w magazynowaniu po sezonie. Jednym z producentów takich skrzyń obecnych na Fruit Logistyce była firma Cabka IPS. Innowacyjnym pomysłem zastosowanym przez producenta była regulowana wysokość dna skrzyni, co pozwala na lepsze eksponowanie warzyw, gdy na przykład zostanie ich mało na dnie głębokiego pojemnika. W ten sposób łatwiej przyciągają wzrok konsumentów. Estetyka ważna jest także w firmie Polymer Logistics. Na berlińskich targach zaprezentowana została linia skrzynek do warzyw wykonanych z tworzywa sztucznego imitującego drewno. Łączą one więc tradycyjny wygląd z lekkością i trwałością, nieosiąganą przez naturalny materiał jakim jest drewno.

Więcej zdjęć w Galerii