Spotkanie w Zamościu cieszyło się bardzo dużą frekwencją – wzięło w nim udział blisko 300 osób

4 lutego już po raz trzeci na Zamojszczyźnie została przez firmę Syngenta zorganizowana Konferencja Kalafiorowo-Brokułowa. Jej partnerami były firmy Łukomet, Grupa Mularski i Grupa Producentów Rozsad Warzyw „Krasoń”. Była ona okazją do przekazania informacji przydatnych do dalszego rozwijania upraw warzyw jak też rozwiązania problemów z którymi borykają się producenci. A jak pokazał ostatnio sezon 2015, jest ich niemało.

W kierunku  nowych odmian – Monrello, Besty, Batory

Chcemy oferować Państwu nie tylko nasze odmiany i nasiona, ale również pomagać w rozwiązywaniu codziennych problemów związanych z uprawą warzyw – mówił na wstępie Rafał Żmuda z Syngenta, gospodarz spotkania. Dlatego właśnie podczas III Konferencji Kalafiorowo-Brokułowej przedstawione zostały informacje dotyczące nie tylko nowych odmian, ale też perspektyw sprzedaży warzyw, nawadniania i walki ze szkodnikami w tym mączlikiem warzywnym, który okazał się szkodnikiem numer 1 w 2015 roku. Rafał Żmuda scharakteryzował też najważniejsze odmiany kalafiorów polecane przez Syngenta. Wymienił nowość jaką jest odmian Guldeline F1, polecana do uprawy na zbiór letni i przypomniał o 3 odmianach Gohan F1, Cabral F1 i David F1 – niezawodne odmiany do uprawy na przemysł w okresie jesiennym. Marek Zieliński omówił z kolei odmiany brokułów, wymieniając takie pozycje jak Monrello F1, Batory F1, Besty F1 i odporną na kiłę kapusty odmianę Monclano F1.

Mariusz Kwiatkowski przekazał informację o promocjach jakie w tym roku firma Syngenta przygotowała dla swoich klientów. Promocja dla najszybszych to szeroka akcja promocyjna dla producentów różnych gatunków warzyw (kapusty, cebula, kalafior, brokuł, por, buraczek, pomidor gruntowy, rzodkiewka, cukinia, sałata, ogórek gruntowy, marchew), którzy kupując nasiona od 10 grudnia do końca marca, mogą otrzymać przy zakupie nasion za minimum 10 tys. zł – myjkę Shtil, a przy przekroczeniu kwoty 20 tys. – pilarka spalinowa Shtil lub kosę spalinową. Nagrody sa przyznawane już w momencie deklaracji zakupu nasion w podanym terminie. Kolejna promocja 2 na 2 związana jest z zakupem nasion kalafiorów (David, Gohan, Cabral) gdzie kupując nasiona na 2 ha uprawy można otrzymać 2 l fungicydu Scorpion 325 SC, oraz brokułów (Monrello, Batory, Monclano) gdzie z kolei zakup nasion na 2 ha premiowany jest 1 l preparatu Scorpion.

Niezbędne nawadnianie

Krzysztof Łuszczyk mówił o możliwościach nawadniania upraw warzyw
Krzysztof Łuszczyk mówił o możliwościach nawadniania upraw warzyw

O potrzebach wodnych roślin i możliwościach jej dostarczenia mówił Krzysztof Łuszczyk z firmy Łukomet w Całowaniu. Jak dobrze dobrać system nawodnieniowy? Przede wszystkim trzeba określić możliwości poboru wody, dopasować system nawadniania do potrzeb danej grupy roślin, jak również uwzględnić przepisy prawne dotyczące poboru wody i jej dystrybuowania na polu. Źródłem wody do nawadniania mogą być źródła wód podziemnych czyli podskórne i głębinowe, jak również wody powierzchniowe czerpane z rzek, stawów, jezior itp., ale w ich przypadku konieczne jest uzyskanie stosownego zezwolenia. W zależności od źródła i jakości wody trzeba dobrać odpowiedni system filtracji. Pod tym względem znacznie łatwiej jest nawadniać przy korzystaniu z wód głębinowych, które cechuje stabilne parametry, które w przypadku wód powierzchniowych mogą być bardzo zróżnicowane i zmienne w czasie. Krzysztof Łuszczak wskazywał na odpowiedni dobór pomp wykorzystywanych do poboru wody głębinowej, jak również na zasady budowy rurociągów rozprowadzjących wodę. Omówił też różne systemy rozprowadzania wody, która może być dostarczana roślinom przy użyciu deszczowni mostowych, przetaczanych deszczownie szpulowych lub systemów nawadniania kropelkowego. Wydajność deszczowni zależy od długości rury przesyłowej i jej średnicy a więc możliwości przesyłu wody. Ważne jest by zapewnić odpowiednie ciśnienie przy podawania wody, co wpłynie na wielkość kropli i zasięg działka nawadniającego.

Skąd rozsada?

Grzegorz Turzyniecki przedstawił ofertę Grupy Mularski
Grzegorz Turzyniecki przedstawił ofertę Grupy Mularski

Grzegorz Turzyniecki przedstawił ofertę Grupy Mularski, rodzinnej firmy, która istniej od 1976 roku, a od ubiegłego roku rozszerzyła swoją działalność o produkcję rozsady warzyw gruntowych. Działalność ta realizowana jest w nowoczesnych szklarniach w Borach Malinowskich, z wykorzystaniem najnowszych technologii w tym systemie zaprawiana nasion Phyto – Drip. W 2015 roku firma wyprodukowała 90 mln szt. rozsad warzyw gruntowych, która ma w najbliższym czasie wzrosnąć do 260 mln szt. rocznie.

 

 

Andrzej Szymański przedstawił Grupę Producentów Rozsad „Krasoń”
Andrzej Szymański przedstawił Grupę Producentów Rozsad „Krasoń”

O produkcji rozsad warzyw w Grupie Producentów Rozsad Warzyw „Krasoń” mówił z kolei Andrzej Szymański, obecny na spotkaniu wraz z założycielem firmy Grzegorzem Krasoniem. Firma posiada obecnie dwa zakłady produkcyjne w Piaskach koło Piotrkowa Trybunalskiego i koło Złotowa, gdzie rocznie produkuje około 250 mln szt. rozsad warzyw gruntowych. Są to przede wszystkim brokuł , kapusta, kalafior, kapusta pekińska sałata oferowana w kostkach ziemnych, pory i selery, także rozsada gruntowych pomidorów i papryki.

 

 

Z literackim akcentem

Na zakończenie spotkanie odbyło się rozstrzygniecie quizu organizowanego wśród uczestników spotkania. Zwycięzcami zostały osoby które wymyśliły najciekawsze wiersze opisujące najnowsze odmiany kalafiorów i brokułów oferowane przez Syngenta – Monrello, Besty, Batory. Dodatkowo laureaci musieli odpowiedzieć na pytania przygotowane przez organizatorów, co jak się okazało nie było wcale łatwe. Dzieła laureatów zasługiwały na nagrody, a prezentujemy je poniżej:

Gdy Batory rządzi w polu, szykuj się do wielkiego zbioru.

Besty jest jak zwierz – dobrze rośnie o tym wiedz.

Monrello w czerwcu posadzony – wrzesień pracą wypełniony

Anna Krzeszowska

 

Syngenta cały rok o tobie pamięta.

Brokuł Besty – żebyś była najlepszy

Batory – żebyś miał pełne komory

Monrello – choć się nie rymuje, to pewny sukces Ci zagwarantuje

Andrzej Lewczuk

 

Chcesz mieć w życiu same fiesty to uprawiaj brokuł Besty,

Będziesz miał plon sporty uprawiając Batory

Chcesz być mężny jak Otello, to uprawiaj Monrello

Grzegorz Wszoła

 

Więcej zdjęć w Galerii