Na plantacjach cebuli na Kujawach po przejściu opadów deszczu i kilkudniowych upałów obserwuje się pierwsze objawy fuzaryjnego gnicia cebuli od piętki.
Po intensywnych deszczach
Objawy fuzaryjnego gnicia pokazują się na roślinach rosnących zwykle w zlewiskach powstałych po przejściu dość intensywnych opadów deszczu. Grzyby z rodzaju fuzarium infekują rośliny uprawne kiedy w glebie brakuje powietrza, a więc nie tylko po opadach, ale również wtedy, kiedy gleba ulega zaskorupieniu. Do infekcji potrzebna jest jeszcze dość wysoka temperatura gleby bo przekraczająca 20oC.
Objawy, profilaktyka i zwalczanie
Jeżeli zauważymy pierwsze objawy fuzaryjnego gnicia czyli rośliny cebuli na których szczypior zasycha równomiernie z każdej strony, a obeschnięte rośliny praktycznie same się przewracają należy wykonać zabieg produktami biologicznymi zawierającymi grzyby z rodzaju Trichoderma szczep T 34 lub produktami zawierającymi różne szczepy bakterii przeznaczonymi do zapobiegania infekcjom grzybami z rodzaju fuzarium.

Oprysk tymi produktami powinien być wykonany na wilgotną glebę. Do zabiegu używamy dużej ilości cieczy aby wprowadzić produkty biologiczne do gleby gdzie powinny się rozwijać i zabezpieczać system korzeniowy przed infekcjami patogenicznych grzybów. Niestety obecnie w naszym kraju nie ma zarejestrowanych produktów chemicznych do zabezpieczania plantacji przed tymi chorobami. Dlatego też najlepiej zabiegi takie wykonywać zapobiegawczo jeszcze przed wystąpieniem infekcji, lub ostatecznie kiedy może dojść do zasiedlenia roślin uprawnych przez grzyby patogeniczne.