W końcu września redakcja portalu www.warzywapolowe.pl odwiedziła holenderską siedzibę firmy Hazera w Warmenhuizen. Tam też spotkaliśmy się z Piotrem Manistą, który przy zorganizowanej uprzednio ekspozycji warzywnej opowiedział nieco na temat tych odmian, których uprawa w Polsce może być satysfakcjonująca finansowo. Niektóre z nich to już wypróbowane w naszym kraju kreacje, inne to nowości.

Cebula ważnym gatunkiem dla firmy Hazera

W gronie zaprezentowanych odmian cebuli P. Manista w pierwszej kolejności wskazał na Fasto F1. To najwcześniejsza odmiana w ofercie Hazery. Ma silny system korzeniowy i cienką szyjkę. Polecana jest do uprawy z rozsady. Inną bardzo wczesną, ale nową, dopiero wchodzącą na rynek odmianą jest Prelesco F1. To akurat kreacja w typie amerykańskim o ok. 110 dniowym okresie wegetacji. Kreacja ta cechuje się dużym wyrównaniem plonu i umiarkowanie długim kresem przez jaki można ją składować przed sprzedażą. Z kolei Centro F1 to najlepiej przystosowana do długiego przechowywania odmiana cebuli z portfolio Hazery. Wedle przekazanych przez P. Manistę informacji doskonale sprawdza się ona w uprawie w Holandii, Niemczech a także w Polsce. Nowością w gronie odmian cebuli jest Viggo F1. Była ona testowana w Polsce, a w sezonie 2022 pierwsze partie nasion skierowane zostaną do sprzedaży komercyjnej. Załamuje ona szczypior ok. 5-7 dni później niż Centro F1.  Odmiana ta jest plenna, twarda, cechuje się silnym systemem korzeniowym i przydatnością do przechowywania do maja, a nawet czerwca. Hazera w swej ofercie posiada także czerwoną cebulę w typie Rijnsburger, a więc dającą się długo przechowywać. Odmiana ta nosi nazwę Redrover F1. To średnio-wczesny wariant produkcji. Zaletą jest silna, błyszcząca łuska. P. Manista zapowiedział, że w testach jest obecnie kolejna odmiana cebuli czerwonej, która być może już w kolejnym sezonie trafi do sprzedaży w naszym kraju.

W Holandii zaprezentowano inne jeszcze odmiany ceuli. Część z nich jest nana także w Polsce.

Kapusta

Jedną z odmian, które Hazera dedykuje przede wszystkim do uprawy pod kątem przetwórstwa jest Tyson F1. Jej główki z powodzeniem jednak mogą być kierowane na świeży rynek. Dają się przechowywać bez poważniejszych strat do końca lutego. Typowo pod kątem zaopatrzenia konsumentów na świeżym rynku P. Manista wyróżnił odmianę Callaway F1. Ma ona okres wegetacji wynoszący ok. 80 dni. W tym czasie główki osiągają masę ok. 2-3 kg. Z kolei odmiana Campbell F1 to opcja do bardzo długiego przechowywania. Jej okres wegetacji wynosi ok 140 dni. W tym czasie główki nabierają masę wynoszącą ok. 3-4 kg. Ma silny woskowy nalot, odznacza się względną tolerancją na zasiedlanie i żerowanie wciornastka.

Rzodkiewki

Hazera ma także propozycje dla plantatorów rzodkiewki. W asortymencie firmy są nasiona rzodkiewki białej, którą rekomenduje się zwłaszcza do uprawy pod osłonami. Odmiana ta nosi nazwę Whitella F1. Optymalne terminy siewu przypadają na czas od lutego do czerwca i od sierpnia do października. Odmiana Purpella F1 pozwala na uzyskanie plonu o bardzo ciemnym kolorze, zaś Florella F1 to klasyczna, czerwona rzodkiewka. Do uprawy na pęczki nasz rozmówca polecił odmianę Melito F1. To wiodący kierunek produkcji w wielu wyspecjalizowanych w uprawie rzodkiewki gospodarstwach. Zgrubienia są kuliste, intensywnie czerwone. Ich średnica mieści się w zakresie 35-45 mm. Są odporne na pękanie. Zaletą rzodkiewek tej odmiany jest cienka skórka i białe wnętrze bez tendencji do parcenia.