Uprawa ogórków nie należy do łatwych. Szczególnie w trudnych warunkach stresowych, takich jak susza, grad i choroby. Czynniki te nierzadko stają się pierwotnym źródłem wielu chorób oraz całkowitego zamierania tych roślin. Sprawdźmy, co na to radzą specjaliści: Wojciech Kopeć (Yara Poland) oraz Michał Malicki (UPL).

Coś na wzrost

Jeśli mowa o nawożeniu to w czasie zbiorów jest ono konieczne do zapewnienia stabilnego wzrostu roślin. Nie warto jednak aplikować go w nadmiarze, szczególnie w formie azotanowej. Dlatego, że ogórki, podobnie jak sałata mają tendencję do kumulowania tego związku w częściach jadalnych. Dlatego też dolistnie warto wybierać minimalne dawki azotu  w formie amidowej lub na bazie azotu organicznego, takiego jak w aminokwasach lub algowych – komentuje Michał Malicki z firmy UPL.

Coś na jakość

Tym co buduje trwałość i jędrność owoców jest wapń. Nawożenie dolistne wapniem w czasie upałów nie jest najłatwiejsze, ponieważ pierwiastek ten jest bardzo mało mobilny i wolno wchłanialny, co przy szybkim odparowywaniu cieczy z rośliny będzie dodatkowo utrudnione.

Warto pamiętać o tym, iż ogórki cały czas kwitną, codziennie przeprowadzane są zbiory, ale też codziennie przybywa kwiatostanów. Przy niskiej wilgotności powietrza kwiaty potrafią szybko kończyć kwitnienie, co nie pozwala na odpowiedni przebieg procesu zapłodnienia. Zmniejsza się również lotność pyłku. Słabe zapylenie prowadzi do powstania niewystarczającej ilości nasion przez mogą powstawać deformacje i puste przestrzenie wewnątrz owocu. Dlatego przez cały czas warto wykonywać zabiegi, które wydłużają żywotność pyłku i pobudzają rozwój kwiatów. Jak twierdzi Michał Malicki, z pewnością korzystne jest dokarmianie mikroelementami, czyli borem wraz ze stymulacją kwiatów produktami takimi jak BM Start. Oparty jest on na filtracie z alg morskich, który doskonale sprawdza się w stymulacji procesu kwitnienia. Dodatkowo zawiera również cenny w tym czasie bor.

Susza

Pomyślna uprawa ogórków gruntowych jest uwarunkowana wieloma czynnikami. Rośliny te są ciepłolubne i wrażliwe na działanie wiatru. W okresie wegetacji ogórek gruntowy jest podatny na wiele czynników stresowych, jednak najpierw trzeba mieć plan uprawy. Mowa o liniach kroplujących i odpowiedni program nawożenia, to zniweluje problem suszy. W okresie wysokich temperatur bazujemy na niższym EC, ograniczając ilość nawozów w litrze wody o 20%. – tłumaczy Wojciech Kopeć, dodając – Praktycznym problemem są podtopienia lub zalania plantacji w przypadku intensywnych opadów deszczu. Firma Yara rekomenduje preparat YaraVita Actisil. Plantatorzy używają tego środka w standardzie w celu skrócenia międzywęźli pomiędzy ogórkami. Ułatwiając dzięki temu zbiór, a co za tym idzie zmniejszyć również koszty zbioru. Preparat ten ma efekty uboczne, zwiększa się ilość korzenia drobnego. Jeśli jest susza, wtedy widać efekty Actisilu jako antystres, a w przypadku krótkotrwałych podtopień pozwala przetrwać to plantacji. W przypadku suszy producenci którzy bazują na fertygacji tak naprawdę uzyskują lepsze wyniki niż w „chłodnych” latach.

Grad

Skutkom czynnika stresowego, jakim jest grad niestety nie da się zapobiec, ani się na niego przygotować. Jeśli opad gradu podziurawił liście, ale pędy przeżyły to plantacja ma szansę, by się zregenerować. Zjawisku zazwyczaj towarzyszą intensywne opady deszczu. Według opinii specjalisty z firmy Yara Poland, jak już będzie można wjechania w pole warto zainwestować w preparat na bakterie i solidny fungicyd, by zapobiec rozwoju chorób bakteryjnych i grzybowych. Jeśli dążymy do regeneracji uszkodzonych liści, gdzie jest mniejsza blaszka liściowa powinniśmy zastosować preparat z magnezem oraz schelatowane żelazo to właśnie te związki wpływają na produktywność chlorofilu. Preparat Kristaleaf Foto nie powoduje przyrostu blaszki liściowej na wielkość, tylko wybarwia tę powierzchnię liścia, która pozostała. Jeżeli plantator dąży do uzyskania przyrostu blaszki liściowej i chce przyspieszyć regenerację, coś do pobudzenia do intensywnego wzrostu to sugerowałbym 2+2 kg/ha Kristalony Zielonego + Kristaleaf Foto. Jeśli zależy nam tylko na wybarwieniu pozostałości liści to należy zastosować tylko preparat Kristaleaf Foto – doradza Wojciech Kopeć.

Choroby

Ogórek ma bardzo delikatny liść. Główną zasadą jest zapobiegać, a nie leczyć. We wczesnych fazach, warto zastosować YaraVita Mangan F. To jeden z najbardziej łagodnych produktów, a pH koncentratu jest alkaliczne – po odparowaniu wody z cieczy roboczej alkaliczne cząsteczki nawozu utrzymują się na powierzchni liści przez kilka tygodni (zmyciu przez deszcz zapobiega formulacja nawozu), co zwiększa tolerancje rośliny na infekcje patogenów grzybowych. Nawozy to nie pestycydy (łac. pestis – zaraza; caedo – zabijam), nawozy służą do użyźniania gleby, nawożenia roślin, są dla nich pokarmem. U rośliny „przeazotowanej” zwiększa się presja grzybów. Może temu zapobiec dobrze zbilansowany program nawożenia, fertygacyjny, gdzie uwzględnione w nawożeniu są rozpuszczalne formy wapnia.

Duże znaczenie w kondycji roślin ogórka ma ochrona przed najważniejszymi  chorobami. Jak twierdzi Michał Malicki z firmy UPL, dotychczas w ochronie ogórka szeroko stosowaną substancją był Mankozeb. Jednak ta substancja została wycofana z obrotu. Efektem ubocznym stosowania Mankozebu było podawanie sporej ilości manganu, czyli mikroelementu, który wpływa na zieloną barwę liści. Przez to konieczne staje się również zwrócenie uwagi na dokarmianie dolistnie kompleksem mikroelementów, w tym wspomnianym manganem, ale i np. borem.

Jeśli mówimy o warunkach stresowych, to mamy na myśli silne wiatry, gradobicia. To właśnie wtedy dochodzi do mniejszych lub większych uszkodzeń liści, które mogą być wrotami infekcji bakteryjnych. Najgroźniejszą chorobą jest bakteryjna kanciasta plamistość liści, która potrafi bardzo szybko zakończyć owocowanie rośliny. Objawia się to przez kruszenie liści między nerwami, co w następstwie zmniejsza się powierzchnia asymilacyjna – tłumaczy Michał Malicki. Uniwersalnymi w ochronie przed chorobami bakteryjnymi są produkty miedziowe.

Po zajściach stresowych konieczne jest pobudzenie roślin do regeneracji. Można w tym celu wykorzystać Asahi SL, który w sytuacjach suszy czy innych zawirowań pogodowych skutecznie pobudza rozwój tkanki zielonej i ją regeneruje.