Firma Syngenta odnotowała w tym roku wzrost sprzedaży nasion cebuli, zwłaszcza odmian typu amerykańskiego i hiszpańskiego. Tendencja wzrostowa dotyczy też flagowych rijnsburgerów, szczególnie tych przeznaczonych do długiego przechowywania. Syngenta jest jedną z wiodących firm na rynku cebulowym i regularnie wprowadza nowe, interesujące odmiany. Dotyczy to też odmian czerwonych i typu hiszpańskiego.

Zainteresowanie cebulami typu amerykańskiego i hiszpańskiego wzrasta z roku na rok – informuje Marek Zieliński z Syngenta Polska. To zasługa ich wyższej produktywności i tolerancji na niekorzystne warunki pogodowe, takie jak susze. Sprzyja temu również rosnące zapotrzebowanie na cebule typu przetwórczego (do obierania i mrożenia). To skutkuje rosnącym zainteresowaniem odmianami takimi jak Prezo F1 czy Disko F1. Odmiany czerwone również cieszą się popularnością np. będąca w typie hiszpańskim odmiana Darko F1.

Jeśli chodzi o odmiany cebuli w typie rijnsburger największą popularnością w tym sezonie cieszyły się Nation F1 i Vision F1. Są to sprawdzone już w wielu gospodarstwach odmiany przydatne do długiego przechowywania.

Jak informuje Marek Zieliński, z roku na rok, widać rosnące zainteresowanie nasionami podkiełkowanymi cebuli. W ofercie Syngenty są one dostępne dla wybranych odmian cebuli, jak Vision, Nation i Medaillon. Nasiona podkiełkowane zapewniają równomierne i szybkie wschody oraz wyrównany kaliber cebul, co przekłada się na wysokie plony. Po takie rozwiązanie coraz chętniej sięgają producenci cebuli z dużych, wyspecjalizowanych gospodarstw. Dzięki temu mogą liczyć na bardziej równomierne wschody nasion i lepsze wyrównanie cebul pod względem końcowego kalibru.  

Wyrównane wschody cebuli z nasion podkiełkowanych

Pierwsi rolnicy już rozpoczęli siewy cebuli koło 20 marca, a obecny tydzień przed Wielkanocą jest optymalny pod względem warunków do siewu.

Gleba jest dobrze uwilgotniona, jest też lekko przesuszona, także można wjechać śmiało maszynami na pole i zacząć siewy. Wczesne siewy, w dobrze przygotowaną glebę są sprzyjające dla dobrych i wyrównanych wschodów – przypomina Marek Zieliński.  Tak więc na Kujawach, gdzie można powiedzieć, jest zagłębie uprawy cebuli, siewy cebuli już trwają i na pewno będą trwały w zmożonym tempie do okresu Wielkanocy.

Odmiany cebuli 2024