Coraz większego znaczenia w strukturze kosztów gospodarstw nabierają wydatki związane z utrzymaniem pracowników. Także nieustannie od kilku lat rosną trudności w znalezieniu wystarczającej liczby osób chętnych do podjęcia zatrudnienia w ogrodnictwie. Z uwagi na te niesprzyjające okoliczności dla m.in. uprawy brokułów warzywnicy szukają możliwości mechanizowania produkcji. Poza rozwiązaniami sprzętowymi konieczne jest także wybieranie odmian, które genetycznie są predysponowane do obróbki maszynowej. Jedną z takich odmian jest Parthenon F1.

Powtarzalne plonowanie i wysoka jakość

Parthenon F1 to odmiana znana i ceniona na polskim rynku. Nie przez przypadek uprawiają ją plantatorzy z różnych części kraju. Za największy walor tej kreacji osobiście uznaję jej zdolność do tworzenia wysokiego plonu przy jednoczesnych zachowaniu parametrów jakościowych różyczki na bardzo dobrym poziomie. Co więcej, doświadczenia nie tylko producenta, którego plantację dziś wizytujemy, ale także innych jeszcze warzywników dowodzą, że brokuły te wybornie różyczkują się mechanicznie. To pozwala na niesamowitą oszczędność w zakresie zapotrzebowania na siłę roboczą w trakcie zbiorów i obróbki róż – mówił pod koniec października Łukasz Rudecki z firmy Sakata. Właśnie wtedy wizytował jedno z gospodarstw produkujących m.in. brokuły w okolicach Bruków Unisławskich. Chciał zorientować się jak przebiegają zbioru i różyczkowanie. Okazało się, że praca była płynna i bardzo efektywna.

Mechaniczne różyczkowanie?

Tak, Parthenon F1 doskonale się do tego nadaje. Róże zbudowane są z bardzo małych różyczek. To sprawia, że w zasadzie nie ma tu żadnego odpadu. Produkt uzyskany w procesie mechanicznego dzielenia róży, choćby na polu tak jak tu, jest wysokiej jakości, w pełni akceptowalny przez zakłady skupujące różyczkę. – wyjaśniał specjalista z firmy Sakata.  Z przekazanych przez niego informacji wynika także, że odmiana ta ma silny wigor wzrostu. To ważne w sezonach o mniejszej od standardowej sumie opadów atmosferycznych. Parthenon F1 dobrze radzi sobie także w sezonach o chłodnych jesieniach, gdy występują przymrozki. Nawet w takich warunkach róże zachowują wysoką jakość gwarantującą okazały uzysk różyczki.

Łukasz Rudecki, Sakata Polska

Inne odmiany

Ł. Rudecki przedstawił także charakterystykę innych wartościowych kreacji brokułów z portfolio firmy Sakata. Mówił m.in. o odmianie Perseus czy nowości – odmianie Leonidas F1.  Jej nasiona będą dostępne w Polsce już w przyszłym sezonie. Posiada ona kilka niezwykle ważnych cech, które z pewnością zapewnią jej sukces rynkowy.

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych uprawą brokułów najwyższej jakości do zapoznania się z poniżej zamieszczonym materiałem filmowym. Oglądając go można będzie się przekonać o tym jak przebiegało różyczkowanie mechaniczne odmiany Parthenon F1, a także jakie cechy nowych odmian sprawiają, że warto się ich uprawą zainteresować już teraz:

Materiał promocyjny