Wraz z firmą Syngenta i kamerą warzywapolowe.pl na początku października dotarliśmy na Lubelszczyznę a konkretnie do miejscowości Górne i gospodarstwa Rafała Kondrackiego. To właśnie tutaj przygotowana została kolekcja kalafiorów i brokułów, która mogli obejrzeć wszyscy zainteresowani uprawą tych warzyw. W przygotowanej relacji filmowej o uprawie kalafiorów w tym sezonie opowiadają Jakub Kudach z Syngenta oraz Rafał Kondracki, specjalizujący się w produkcji kalafiorów dla przemysłu od kilku lat.

Jesienne zbiory kalafiorów

Wśród tegorocznych problemów największym okazały się intensywne opady deszczu, które w maju i w czerwcu utrudniały przede wszystkim terminowe wysadzenie rozsady warzyw, a we wrześniu – prowadzenie zbiorów. Generalnie jednak to właśnie te opady deszczu przyczyniły się do dobrych plonów kalafiorów w tym sezonie. Jest plon i jest jakość więc jako plantatorzy nie powinniśmy narzekać – podkreśla plantator. Ostatnie nasadzenia na zbiór w październiku to odmiany Java i David. Widać po kondycji i wigorze roślin, że plony z obu odmian będą na bardzo dobrym poziomie. David bardzo dobrze wpisuje się w nasze nasadzenia na zbiór jesienny. Z nasadzeń realizowanych 23 sierpnia zbiory zaczęliśmy koło 10 października. Jest w moim przekonaniu odmiana stabilna, rośnie bardzo dynamicznie i daje dobry plon kalafiora przemysłowego – podkreśla Rafał Kondracki. Zazwyczaj David zbierany jest z pola w 2-3 zbiorach.  W opinii Rafała Kondrackiego odmiana ta najlepiej wychodzi przy zbiorze przypadającym na 2 i 3 dekadę października.

Lubelszczyzna
Kalafiorowe pola w gospodarstwie Rafała Kondrackiego
Java – w opinii producentów kalafior idealny

Odmiany kalafiorów a zmieniający się klimat

bardzo ładny produkt, i mało ubytków podczas różyczkowania. Uprawiając kalafiory właśnie tego oczekujemy co zapewnia Java – twardego, zbitego kalafiora o śnieżnobiałych różach, które dobrze się różyczkują i nie dają ubytków w postaci kruszu – mówi Pan Rafał. Oglądamy tez na polach odmianę Guideline, która polecana jest do uprawy na zbiór letni i wczesnojesienny. Choć jest to odmiana typowo świeżorynkowa, to zdobyła uznanie wśród tych, którzy produkują kalafiory dla przemysłu. Jest to bowiem odmiana o krótkim okresie wegetacji i tworząca duże zbite róże. Udaje się więc zarówno uprawiana na zbiór wczesnoletni czy jesienny, a nawet w uprawie poplonowej. Wśród prezentowanych odmian jest też Gohan, odmiana o silnym wigorze i wysokiej tolerancji na wysokie temperatury. Dorze sobie radzi nawet w czasie letnich upałów, a splecione liście doskonale chronią róże przed działaniem promieni słonecznych i przebarwieniami. Co roku występują zmienne warunki pogodowe w czasie lata, dlatego wybierając odmiany tolerancyjne wobec takich zmiennych warunków można liczyć na dobre zbiory kalafiorów – podkreśla Jakub Kudach.

Jakub Kudach prezentuje kalafiora Guideline

Co gdy wystąpi kiła kapusty?

Ciekawą propozycja z portfolio Syngenty jest też odmiana Clarina, należąca do „rodziny” odmian odpornych na kiłę kapusty. Polecana jest na stanowiska gdzie choroba ta występuje, ale nie tylko. Clarina ze względu na mocny system korzeniowy i duży wigor, jest powszechnie uprawiana np. w Holandii ponieważ zapewnia szybie i zbiory i  bardzo wyrównaną jakość róż. Gdy jest uprawiana dla przemysłu można uzyskać duże róże, ale bardzo wyrównana różyczkę po zróżyczkowaniu z małą ilością odpadów w postaci kruszu – przypomina Jakub Kudach.