Zagłębiem produkcji wielu gatunków warzyw są Kresy Wschodnie, a konkretnie teren Zamojszczyzny. Tradycje związane z uprawą kalafiorów sięgają tu wielu lat wstecz, i pomimo różnych wahań koniunkturalnych na rynku warzywo jest cały czas uprawiane w dużych ilościach. Nic zatem dziwnego, że to właśnie w Tomaszowie Lubelskim 10 lutego odbyła się już II Konferencja Kalafiorowo-Brokułowa zorganizowana przez firmę Syngenta.

Uczestników spotkania powitał Rafał Żmuda z Syngenta
Uczestników spotkania powitał Rafał Żmuda z Syngenta

Spotkanie w Tomaszowie Lubelskim cieszyło się dużym zainteresowaniem producentów. Rozpoczął je Rafał Żmuda przedstawiciel Syngenta na Polskę wschodnią.

Jak poinformował Jacek Malinowski firma Syngenta dla

Jacek Malinowski scharakteryzował ubiegłoroczną produkcję warzyw dla przemysłu
Jacek Malinowski scharakteryzował ubiegłoroczną produkcję warzyw dla przemysłu

swoich klientów przygotowała wiele atrakcyjnych promocji. „Promocja dla najszybszych” pozwala uzyskać nagrody w postaci smartfonu (przy zakupach nasion za kwotę 10 tys. zł) lub tabletu (przy zakupach nasion za łączną kwotę 20 tys. zł). W ramach projektu Onion Leader, kupując nasiona cebuli można również uzyskać atrakcyjne nagrody. Pakiet Optimum przewidziany jest dla tych, którzy zakupią nasiona na minimum 10 ha powierzchni uprawy, zyskają Scorpion 325 SC na całą powierzchnię objęta promocją, będą mogli brać udział w spotkaniach i warsztatach. W pakiecie Premium (zakup nasion na 20 ha) można zyskać środki do ochrony cebuli i dodatkowe profity jak w pakiecie Optimum, oraz wsparcie w postaci bezpośrednich wizyt specjalistów na swoich polach. Dla producentów kalafiorów przewidziana jest z kolei promocja „2 na 2”, gdzie kupując na nasiona odmian David F1, Cabral F1 lub Gohan F1 na 2 ha można otrzymać 2 l preparatu Scorpion 325 SC. Filka programów promocyjnych przygotowano również dla producentów pomidorów przemysłowych, gdzie kupując nasiona wybranych odmian (Asterix F1, Chibli F1, Bobcat F1, Fortix F1, Ifox F1, i Ulisse F1) na co najmniej 5 ha można otrzymać środek Scorpion 325 SC do ochrony pomidorów. Promocje te nie łącza się ze sobą. Dla klientów Syngenta skierowany jest również program AgriClub, w ramach którego premiowane są punktami wszystkie zakupy środków i nasion Syngenta (1 zł brutto = 1 punkt). Zebrane punkty można wymieniać na atrakcyjne nagrody.

Zenon Małek (z lewej) i Rafał Żmuda omówili nowe odmiany warzyw w ofercie Syngenta
Zenon Małek (z lewej) i Rafał Żmuda omówili nowe odmiany warzyw w ofercie Syngenta

Zenon Małek i Rafał Żmuda odnieśli się do problemu jaki dotyczy wielu regionów skoncentrowanej uprawy warzyw kapustnych, a związanym z nasileniem się kiły kapusty. Rozwiązaniem tych trudności, może być uprawa odmian odpornych na tego patogena, ale nie jest to rozwiązanie dające pełną ochronę – patogeny mogą bowiem przełamywać odporność. Taką nową odmianą brokuła jest Monclano F1 polecana do uprawy po połowie września.

Na zakończenie spotkania odbył się konkurs, w którym docenione zostały najbardziej oryginalne wiersze ułożone przez uczestników. Spośród 150 zgłoszeń, jury wytypowało 3 osoby, które ułożyły najciekawsze wiersze o odmianach kalafiorów Syngenta – Gohan F1, Cabral F1 i David F1. Wśród zwycięzców znaleźli się Jerzy Janicki z Huniatyczki, Alicja Pryciuk z Dutrowa, Dariusz Kołpak z Knówki. By zdobyć główna nagrodę w postaci samojezdnej kosiarki laureaci musieli się zmierzyć w quzie i odpowiedzieć na pytania przygotowane przez organizatorów. Najlepiej w tej rywalizacji wypadli ?? i Alicja Pryciuk zdobywając tym samym główną nagrodę.

Zwycięzcy konkursu Alicja i Stanisław Pryciukowie odebrali główną nagrodę – samojezdną kosiarkę
Zwycięzcy konkursu Alicja i Stanisław Pryciukowie odebrali główną nagrodę – samojezdną kosiarkę