Kalafiory David i Gohan – uwagi uprawowe

Jakub Kudach i Władysław Tokarczyk podczas prezentacji odmian Kalafiora


W uprawach kapustnych co roku możemy spodziewać się czegoś nowego, zarówno jeżeli chodzi o ochronę i nawożenie, ale także w dziedzinie w uprawie znanych, a szczególnie nowych odmian. By pokazać nowe rozwiązania w uprawie tego gatunku, firma Sygenta zorganizowała wraz z partnerami spotkanie polowe mające na celu prezentację odmian brokuła i kalafiora. Odbyło się ono 15. Września w miejscowości Górne (koło Milejowa) na Lubelszczyźnie. Prezentowane odmiany były to sprawdzone standardy, ale również nowości mające sprostać wymaganiom rynku.

Jak twierdzi Władysław Tokarczyk, jeden ze specjalistów w dziedzinie warzyw w firmie Syngenta, hodowla odmian kapustnych musi dążyć nie tylko do tworzenia odmian o dobrych walorach produkcyjny, ale przede wszystkim takich, które sprostają warunkom zmieniającego się klimatu. Jeszcze kilka lat temu wyjeżdżaliśmy daleko na południe by zaznać temperatur powyżej 35oC. W ostatnich latach wystarczy jednak, że w czerwcu lub lipcu otworzyć szeroko okno i gorące powietrze już daje nam znać o swojej obecności. Takie warunki są również trudne w produkcji warzyw. Dlatego bardzo ważne staje się dobre zaplanowanie produkcji pod takie warunki oraz uprawa odmian dających sobie radę w tak zmiennym jaki w ostatnich sezonach jest klimat – mówił ekspert z Syngenta.

W gospodarstwie Państwa Kondrackich, gdzie miało miejsce spotkanie, uprawy nie są nawadniane. Mimo żyznych gleb susza mocno dała się we znaki w tym sezonie. To jak poradziły sobie dwie flagowe w ostatnich sezonach odmiany kalafiorów z firmy Syngenta informuje Jakub Kudach.