Kalafiory w gospodarstwie rodzinnym państwa Goleniów są wiodącym kierunkiem produkcji już od wielu lat. W kończącym się właśnie sezonie nie było inaczej. Pod uprawę tego gatunku przeznaczono ogółem powierzchnię 8 ha, a na części działek gdzie rosły kalafiory, zrealizowano projekt Kalafiorowa Demo Farma (KDF), którego głównym partnerem była firma Syngenta. Dostarczyła ona nasiona kilku odmian. Wiele wskazuje na to, że staną się ona podstawą produkcyjną w tym gospodarstwie w kolejnych latach.

Udane doświadczenia

Gospodarze KDF produkują kalafiory na świeży rynek. Oprócz tego gatunku ważne znaczenie ekonomiczne dla funkcjonowania gospodarstwa ma także produkcja kapusty. W tym roku przeprowadzona została ona na powierzchni odpowiadającej tej, którą przeznaczono pod uprawę kalafiora, ale jest to wyjątkowa sytuacja. Z reguły dominują areałowo jednak nasadzenia kalafiorów. Uzupełniająco uprawia się tu również sałatę.

Wymagający rynek świeży sprawia, że uzyskiwany towar musi odznaczać się bezkompromisową jakością. Z tego względu przedstawiciel firmy Syngenta Rafał Żmuda do doświadczeń w ramach KDF zarekomendował dwie odmiany, które gwarantowały w jego ocenie uzyskanie produktu premium. Pierwszą z nich była Odmiana Guideline F1. To odmiana o ok. 70-75 dniowym okresie wegetacji. Wykształca róże ciężkie i zbite, śnieżnobiałe. Roślina odznacza się wysoką zdrowotnością, również w najtrudniejszych warunkach pogodowych w lecie, ale dobre rezultaty uzyskuje się dzięki niej przez cały okres produkcyjny. Drugą z odmian, z którą wiązano duże nadzieje, była odmiana Almagro F1. Rośnie ona średnio o 10 dni dłużej niż Guideline F1, co przy jednoczesnym sadzeniu pozwala na rozłożenie w czasie zbiorów. Zaletą jest dobra kondycja polowa wynikająca z wysokiej tolerancji na stresowe warunki uprawy. Rośliny odmiany Almagro F1 odznaczają się silnym wzrostem, okazałym liściem i co najważniejsze dobrze okrytą różą.

Problemem wielu gospodarstw w Polsce, także tego prowadzonego przez Przemysława Golenia wraz z rodzicami, jest niedostatek działek na których można by prowadzić produkcję warzyw kapustnych z zachowaniem właściwego zmianowania. To przekłada się na problemy z kiłą kapustnych. Rafał Żmuda do testów w ramach KDF skierował więc nowość, odmianę Clasic F1. Odmiana ta dedykowana jest do uprawy na zbiór wczesnoletni i jesienny, ale w badawczym projekcie realizowanym w miejscowości Grabice sprawdziliśmy ją także w okresie lata. Bardzo dobrze zniosła uprawę na stanowisku zmęczonym, gdzie w poprzednich latach były uprawiane rośliny generujące presję wspomnianego zagrożenia. Jakość uzyskanych róż spełniła oczekiwania nabywców, co stanowiło bardzo ważne kryterium oceny przydatności tej kreacji do uprawy w polskich gospodarstwach.

Wygląda zatem na to, że wszystkie trzy odmiany ujęte w KDF będą uprawiane w kolejnych sezonach u państwa Goleniów. Sprawdziły się w uprawie, sprzedaż róż przebiegła płynnie, a sezon ogólnie okazał się udany. Już za nieco ponad 3 tygodnie będziemy mogli na ten temat przekazać znacznie więcej informacji i odpowiedzieć na żywo na pytania plantatorów, którzy śledzili postępy prac w ramach KDF jak i tych, którzy o projekcie dowiedzieli się całkiem niedawno.

Finał projektu KDF już 21 listopada – zapraszamy!

Gospodarstwo prowadzone przez Przemysława Golenia jest stosunkowo reprezentatywne dla krajowej branży. Produkcja warzyw realizowana jest tu na umiarkowanym areale przy wykorzystaniu typowych maszyn. Skalę trudności komplikuje jakość gleb. Są one na ogół niezbyt urodzajne, piaszczyste i przepuszczalne. W takich warunkach obył się projekt KDF, który w formie interaktywnego webinarium sfinalizujemy we wtorek 21 listopada, początek o godz. 18.00. Udział w wydarzeniu, które będzie transmitowane na żywo w kanale YouTube portalu www.warzywapolowe.pl oraz na jego profilu Facebook-owym jest bezpłatne. Będzie też możliwość zadawania pytań przedstawicielowi partnera głównego KDF firmy Syngenta Rafałowi Żmudzie jak i reprezentantom partnerów oraz samemu gospodarzowi. Już teraz zachęcam do rezerwacji wieczoru w celu odbycia tego spotkania i przy jego okazji cennych rozmów o przebiegu sezonu 2023 i wnioskach z niego płynących dotyczących kolejnego roku.