Przystanek Kalafior to wydarzenie, które Hazera Poland wraz z partnerami zorganizowała 24 września w gospodarstwie państwa Kulawinek w Kościelnej Wsi. W jego trakcie można się było zapoznać z odmianami kalafiorów tej firmy. Tegoroczna jesień, wyjątkowo ciepła i słoneczna sprawiła, że terminy zbioru kalafiora w wielu gospodarstwach skumulowały się. Brak fizycznej możliwości wycięcia wszystkich dojrzałych róż na czas przełożył się, niestety, na problemy jakościowe końcowego produktu. A jak kalafiory prezentowały się u Kulawinków?
Drugi przystanek, gospodarz nie wysiada
Przystanek kalafior w gospodarstwie Adama Kulawinka odbył się już po raz drugi. Plantator podkreślał zarówno w oficjalnej części spotkania, jak i w licznych rozmowach kuluarowych, że jest zadowolony z odmian, które uprawia. Cieszy go także współpraca z Mariuszem Płucinikiem, przedstawicielem firmy Hazera Poland, który służy mu nie tylko wsparciem w zakresie doboru odmian, ale także pomaga rozstrzygać inne dylematy, związane choćby z dopasowaniem zabiegów agrotechnicznych lub odmian do warunków pogodowych.
Ten sezon w ocenie gospodarza spotkania, należał do dość trudnych. Nad plantacją przeszły ulewne deszcze, które wywołały przejściowe zalania uprawy. Okres poprzedzający zbiory był z kolei wyjątkowo ciepły i słoneczny. We wrześniu zdarzały się dni, kiedy temperatura zbliżała się do 30°C, a noce bywały znacznie cieplejsze niż niektóre w lipcu. Mimo to odmiany zaprezentowane w kolekcji, która jednocześnie była polem produkcyjnym, poradziły sobie całkiem dobrze.
Pan Adam szczególne jest zadowolony z odmiany Thalassa F1. Ceni ją za uniwersalność – plon może być przeznaczony zarówno na świeży rynek, jak i do przetwórstwa. Okres wegetacji tej odmiany to ok. 85 dni. Thalassa może być uprawiana na zbiór letni i jesienny, a zdrowe liście dobrze kryją róże i chronią przed słońcem. Inne odmiany także zyskały korzystną opinię ogrodnika. Więcej na ich temat mówił w trakcie warzywniczego spotkania Mariusz Płucinik.
Przegląd wybranych odmian
Inną, ważną z uwagi na walory jakościowe odmianą kalafiorów z portfolio firmy Hazera Poland, która znalazła się na kolekcji, była odmiana Sigurd F1. Silne i zdrowe liście o lekko niebieskawym zabarwieniu szczelnie okrywają róże, co pozwala uzyskać plon o wybornych parametrach handlowych. Jej okres wegetacji to ok. 80 dni.
Durok F1 buduje ciężkie, zwięzłe, kopulaste i śnieżnobiałe róże. Ich główne przeznaczenie to przemysł, szczególnie do zaopatrzenia chłodni. Przy różyczkowaniu odpad jest niewielki, a uzysk plonu satysfakcjonujący. Niektórzy plantatorzy z powodzeniem sprzedają jednak te kalafiory także jako produkt świeżorynkowy w najpóźniejszych terminach zbioru.
Dobrze znaną, ale wartą odnotowania pozycją w kolekcji na polu w Kościelnej Wsi był Raft F1. Pomimo trudnych warunków dał duże róże, bardzo dobrej jakości. Choć Raft F1 jest firmowym standardem na świeży rynek to równie chętnie jest dostarczany do przemysłu.
Więcej na filmie
Spotkanie u państwa Kulawinków było fantastyczną okazją do wymiany doświadczeń i zdobycia fachowej wiedzy, ale przede wszystkim sprawdzenia, czy prezentowane odmiany sprostały jesiennej kampanii zbioru. Dla tych czytelników portalu, którzy nie mogli udać się na kaliski Przystanek Kalafior, przygotowaliśmy relację filmową z tego wydarzenia. Zachęcamy do zapoznania się z nią poniżej: