Kolekcja odmian kapusty od Syngenta

Władysław Tokarczyk Syngenta

Tegoroczna sytuacja w kraju i obowiązujące obostrzenia pandemiczne ograniczyły możliwość spotkań i prezentacji polowych. Firma Syngenta postawiała pokazać swoją kolekcję odmian kapusty na charsznickich polach. Udostępniona jest ona dla zwiedzających w okresie 13-20 września w gospodarstwie Piotra Gajdy w Charsznicy, przy ulicy Żarnowiecka 1. W tych dniach można zwiedzić poletka z opisanymi odmianami, a ewentualne pytania zadać przez nasz profil FB.

Na poletkach pokazowych zgromadzono ogółem 18 odmian kapusty z portfolio Syngenta. Rośliny posadzono w różnych zagęszczeniach 25 tys./ha, 30 tys./ha i 50 tys./ha. Chcieliśmy w ten sposób pokazać potencjał naszych odmian dla producentów, którzy wykorzystują kapusty w różny sposób. Obsada 25 tys./ha to przede wszystkim propozycja dla tych, którzy produkują kapusty do przetwórstwa i chcą uzyskać jak największe główki. Standardowa obsada 30 tys./ha to pokazanie jak sobie radzą nasze uniwersalne odmiany na świeży rynek, do przechowywania czy nawet przetwarzania. Z kolei przy zagęszczeniu 50 tys./ha możemy produkować kapustę na świeży rynek uzyskując wyrównane główki o masie 2-2,5 kg – wyjaśnia odpowiedzialny za te kolekcje Władysław Tokarczyk z Syngenta.

Tak prezentowały się odmiany na poletkach pokazowych Syngenta w sezonie 2019

Na poletkach zgromadzono ogółem 18 odmian. Są to: Elastor, SGW0437, SGW0443 (Pitagoras), Kilacees, Toreador, SGW0395 (Sarmello), Terminator, Flexton, Adelco, Professor, Kilaplon, Novoton, Kilastor, Zenon, Prodikos, Storidor, Rescue i SGX0057 (Red River). Niektóre z nich są już dobrze znane producentom I uprawiane w wielu gospodarstwach. Nasze odmiany są cenione przede wszystkim za to, że bardzo dobrze radzą w zmiennych warunkach i są tolerancyjne wobec niektórych chorób czy nawet szkodników – podkreśla Władysław Tokarczyk. Odwiedzając kolekcję mogą nasunąć się pytania związane z odmianami czy nawet technologią ich uprawy. Zachęcamy by je zadawać poprzez nasz profil FB. Komentarze i pytania można wpisywać pod postem lub wysłać przez komunikator.

https://www.facebook.com/watch/?v=763608057761520&extid=ncL3qRcYUIxQFKcm

Na wszystkie pytania odpowiemy podczas specjalnego nagrania które przygotujemy pod koniec września. Kto pyta nie błądzi!

Tegoroczne pokazy na charsznickich polach kapusty firma Syngenta Polska zrealizuje w odmiennej formie, względem…

Posted by warzywapolowe.pl on Wednesday, September 9, 2020