Kombajny do zbioru marchwi i buraków

Simon S 3 CMR

Uprawy marchii i buraków zajmują w Polsce znaczne areały i w niektórych gospodarstwach ten kierunek produkcji traktuje się bardzo poważnie. Zauważyli to producenci maszyn, którzy swą ofertę kierują do polskich producentów tych warzyw. Podczas Agro Show 2016 w Bednarach zwiedzający mogli zobaczyć między innymi kombajny do zbioru marchwi i buraków.

Kombajny marchwiane

Sator Compact do zbioru marchwi
Sator Compact do zbioru marchwi

Jedną z maszyn demonstrowanych podczas wystawy był Sator Compact – Kombajn do marchwi. Wersja modelu z pojedynczo łamanym podajnikiem umożliwia wygodne wyładowanie warzyw na przyczepę. Maszyna wyposażona jest w niezależny układ hydrauliczny z dwusekcyjną pompą. Może współpracować z ciągnikiem o mocy minimalnej wynoszącej 70 KM. Prędkość robocza wynosi tu maksymalnie 8 km/h, a drogowa 25 km/h. Producent oferuje także takie akcesoria jak hydrauliczne torpedy, hydrauliczne doczyszczanie korzenia polegające na otrząsaniu, płynną regulację prędkości pasów liftera i taśmy podnośnika, kaskadę. Maszyna ta dedykowana jest mniejszym i średnim producentom marchwii. W ofercie firmy znajdują się także między innymi model Sator Compact skonstruowany z myślą o zbiorze selera, a także prezentowany na targach Fruit Logistica w Berlinie w tym roku potężny samobieżny, dwurzedowy kombajn do marchwi SuperFAST.

Dwurzędowy kombajn do zbioru marchwii z polskiej firmy Sator
Dwurzędowy kombajn do zbioru marchwii z polskiej firmy Sator

W Bednarach firma KMK Agro zaprezentowała inny model napędzanego ciągnikiem modelu kombajnu do marchi. Była nim jednorzędowa maszyna marki Simon o nazwie S 3 CMR. Jego wydajność to 0,8 – 1 ha dziennie. Kombajn jest zawieszany na TUZ-ie ciągnika o mocy min. 80 KM. Maszyna posiada centralną hydraulikę pozwalająca na sterowanie wszystkimi silnikami i wysięgnikami, które producent oferuje w wersji standardowej. Konstrukcja pozwala na kopiowanie terenu podczas pracy, a szerokość w transporcie wynosząca 3 m relatywnie wygodny dojazd z garażu na oddalone plantacje. Część zbierająca marchew wyposażona jest w wysięgnik o długości 3750 mm, wodoodporne rolki, wąski lemiesz, system ogławiania marchwi, niezależną regulację szybkości rolek i taśmy. Wysokość rozładunku to 3m.

Simon S 3 CMR
Simon S 3 CMR

Zbiór buraków

Uczestnicy Agro Show 2016 odwiedzający stoisko Grimme mogli zobaczyć kombajn do zbioru buraków Maxtron 620. Jest to duża, samojezdna 6 rzędowa maszyna wyposażona w zbiornik o ładowności 22t. Standardowo jest przystosowana do zbioru buraków rosnących w rzędach w odstępach 45, 48, 50 cm, a opcjonalnie może posiadać hydraulicznie ustawiany rozstaw w zakresie 45-50 cm lub 48-50 cm. Kombajn w podstawowej wersji posiada rozdrabniacz liści INLINE-SYSTEM i regulację nacisku EHR za pomocą 7 kół kopiujących, którą można wykonać bezpośrednio z kabiny. Sterowanie maszyna odbywa się przy pomocy 2 kolorowych wyświetlaczy dotykowych CCI 200, dźwigni wielofunkcyjnej i skrzynki z dżojstikami GBX. Kombajn napędza silnik Mercedes-Benz OM 460 o mocy 490 KM wyposażony w seryjną regulację prędkości obrotowej do 1250 obr/min.

Maxtron 620 z firmy Grimme
Maxtron 620 z firmy Grimme