Kombajn ziemniaczany Grimme SE 260


Międzynarodowa Wystawa Rolnicza AGRO SHOW zorganizowana w tym roku w Bednarach w dniach 23-26 września zgromadziła liczne grono wystawców. Wśród nich znalazły się firmy oferujące plantatorom ziemniaków maszyny do ich zbioru. Był to bardzo profesjonalny sprzęt dedykowany silnym ekonomicznie gospodarstwom, gdzie warzywa uprawia się na znacznych areałach.

Rozwiązania dla plantatorów ziemniaków

Maszyny demonstrowane w Bednarach w tej kategorii należały zdecydowanie do większych rozwiązań dostępnych na rynku. Jedną z nich był prezentowany na stoisku KMK Agro kombajn marki Ropa Keiler 2. To dwurzędowa maszyna z pojemnym zbiornikiem na 8000 kg z łamanym końcem i kaskadą. Maszyna jest przystosowana do pracy w redlinach o rozstawie 75 – 90 cm. Boczny krój napędzany jest hydraulicznie podobnie jak wszystkie taśmy na kombajnie – dwie taśmy sitowe i cztery igiełkowe. Maszyna posiada trzy zestawy zgarniających wałków i automatyczne naprowadzanie. Oś rozsuwana jest hydraulicznie na 3,5 m i hydrauliczne także jej sterowanie i dyszla a także pochyłu kombajnu. Separator palcowy wyposażony został w możliwość regulacji dzięki opcji zmiany prędkości taśmy głównej a dodatkowo także 2 taśmy palcowe można wyregulować w zakresie prędkości jak i wysokości nad taśmą główną. Do napędzania kombajnu potrzebna jest para gniazd o ciągłym przepływie oleju, a także WOM o standardowej prędkości napędzający pompy olejowe na kombajnie. Kombajn jest wyposażony w dodatkowy zbiornik na kamienie napełniany automatycznie.

Kombajn Keiler 2 marki Ropa w Bednarach
Kombajn Keiler 2 marki Ropa w Bednarach

Inną ciekawą maszyną do zbioru ziemniaków prezentowaną w Bednarach był model Spirit 6200. To maszyna dwurzędowa z przesuwem bocznym i zbiornikiem na ziemniaki o pojemności 6000 kg. Posiada trzy prędkości robocze. Jest także wyposażony w taśmę łecinową, która efektywnie oddziela łęciny. Opcjonalnie maszynę można wyposażyć w zbiornik WB, możliwość rozładunku w czasie jazdy, osobne napędy przenośnika i podłogi. Maszyna produkcji AVR znajduje się w ofercie firmy Agrotop Kaczmarek. Inny, samobieżny model tego producenta- Puma 3 – pozwala na zbiór ziemniaków z 4 lub 2 rzędów i jest wyposażony w zbiornik na 8000 kg. Jest to więc zdecydowanie większa maszyna, której masa własna wynosi 23,5 t, ale za to dość oszczędna. Prędkość obrotowa silnika to 1300 obr/min, co pozwala na mniejsze zużycie paliwa. Silnik Volvo o pojemności 12,8 l zapewnia 469 KM co daje około 1 KM na 50 kg wagi. To dobry współczynnik.

AVR Spirit 6200 na Agro Show 2016
AVR Spirit 6200 na Agro Show 2016

Grimme zademonstrował maszynę SE 260. Jest to kombajn ciągniony z boku, także o zbiorniku o pojemności 6000 kg. Jego masa wynosząca 9,2 t i konstrukcja sprawia, że do jego napędzenia wystarczają ciągniki o mocy od 110 KM wyposażone w zwrotne bezciśnieniowe przyłącze. Dla ochrony ziemniaków pasy zamontowano na wysokich wypustkach przy taśmach odsiewających a dodatkowo zbiornik ma miękkie dno. Maszyna wyposażona jest w hydrauliczne sterowanie dyszlem i osią, własny układ hydrauliczny dla napędu separatorów, prętowe taśmy odsiewające, taśmę łęcinowe. Możliwe jest wygospodarowanie stanowisk selekcyjnych po obu stronach przenośnika selekcyjnego. Wylot zbiornika znajduje się na wysokości 4200 mm, a jest on opróżniany dzięki dwustopniowemu silnikowi.

Kombajn ziemniaczany Grimme SE 260
Kombajn ziemniaczany Grimme SE 260