Wśród cebul do przechowywania preferowane są przede wszystkim odmiany w typie rijnsburger, które cechują się twardymi cebulami i mocną trwałą łuską. Do takich należy odmiana Rockito F1 z firmy Seminis, którą z powodzeniem można przechowywać do maja-czerwca.  Jest to przełom w hodowli – odmiana średnio wczesna o bardzo wysokim plonotwórczym i wyjątkowych właściwościach przechowalniczych – podkreśla Radosław Grabowski z Seminis. Zapraszamy na FILM.

Jak informuje Radosław Grabowski z Monsanto wśród nowych odmian cebuli na uwagę zasługuje mieszaniec Rockito F1. Tak jak w cebulach typu hiszpańskiego liderem jest odmiana SV4774NW F1, tak w asortymencie cebul z grupy Rijnsburger podobną pozycję może zdobyć Rockito F1 – mówi przedstawiciel firmy Monsanto.

Jest to średnio późna odmiana, wyróżniająca się zarówno wysokim potencjałem plonotwórczym jak i wyjątkową zdolnością do najdłuższego przechowywania. Rockito to odmiana cebuli zapewniająca bezpieczeństwo w produkcji i przechowywaniu – mówi Radosław Grabowski, dodając – Nasze doświadczenia Holandii i NIemczech potwierdziły bardzo dobre właściwości przechowalnicze Rockito, gdzie w porównaniu do innych odmian w kwietniu i maju, cebule tej odmiany zachowywały znakomitą jakość wyróżniając się najwyższą twardością, najlepiej przylegającą łuską, najwyższą tolerancją na przedwczesne wybijanie szczypioru i korzeni. I właśnie ze względu na wyjątkową twardość i jakość łuski odmianie tej nadano nazwę Rockito, od angielskiego słowa Rock czyli skała.

Odmiana ta od początku wzrostu wyróżnia się silnym wigorem i dobrą kondycją szczypioru co sprawia, że potrafi sprostać trudnym warunkom uprawy i wydać dobry plon. Podczas prezentacji polowej 1 września zwracano uwagę na cienką, prawidłowo zasuszoną już szyjkę odmiany Rockito oraz dużą ilość zamkniętych wewnętrznych łusek mięsistych, a te właśnie parametry decydują o dobrej przydatności do przechowywania.