W ostatnich dniach docierają do nas sygnały z całej Polski o pojawianiu się chorób i szkodników w uprawie marchwi. Zarówno alternarozy naci jak i mączniaka prawdziwego. Ciepła i sucha pogoda uaktywniła bawełnice topolowo – marchwiową, która w ostatnich dniach zaczęła intensywnie zasiedlać plantacje marchwi. Plantacje warzyw kapustnych w szczególności sierpniowe nasadzenia narażone są na szkodniki – śmietkę kapuścianą, mączlika warzywnego oraz w mniejszym stopniu na gąsienie motyli tj. bielinek kapustnik, bielinek rzepnik, piętnówka kapustnica oraz dobrze wszystkim znany tantniś krzyżowiaczek.

Występowanie poszczególnych gatunków oraz ich liczebność różni się w zależności od rejonu jednak należy monitorować plantacje aby w porę rozpocząć ochronę. Nie zapominajmy o mszycach, które mogą również pojawić się w kapustnych a biorąc pod uwagę sprzyjającą dla rozwoju tych szkodników pogodę nalot może rozpocząć się lada dzień lub już się rozpoczął.

Marchew

Bawełnicy topolowo-marchwiana. Jest gatunkiem dwudomowym. Od czerwca uskrzydlone osobniki zaczynają przelatywać na plantacje marchwi. Zasiedlanie korzeni marchwi rozpoczyna się od początku sierpnia i trwa do pierwszych przymrozków. Rozwija się około 6- 9 pokoleń. Na korzeniach żerują pod białą, watowatą woskowiną. Skutkiem żerowania mszyc, przy braku widocznych symptomów uszkodzenia roślin jest zahamowanie wzrostu korzeń. W okresie jesiennym osobniki wracają na topole. Jest to gatunek mszycy, który na cięższych glebach może powodować większe straty w plonie (około 50 % masy) niż połyśnica marchwianka. Progiem zagrożenia jest obecność średnio 25 bawełnic na jednym korzeniu.

Bawełnica topolowo-marchwiana
Bawełnica topolowo-marchwiana

Do zwalczania bawełnicy topolowo – marchwiowej polecamy preparat Proteus 110 OD w dawce 0,75 L/ha. Okres karencji w marchwi to tylko 7 dni

Alternarioza naci marchwi. Typowe objawy choroby  to drobne, czarnobrązowe plamki na liściach i ogonkach liściowych.  Jest to choroba atakująca na początku dolne liście, rozwojowi choroby sprzyja wysoka wilgotność.

Mączniak prawdziwy - objawy na naci
Mączniak prawdziwy – objawy na naci

Mączniak prawdziwy. Typowe objawy to szarobiały nalot na liściach i ogonkach liściowych. Rozwojowi choroby sprzyja wysoka temperatura w ciągu dnia oraz umiarkowana wilgotność. Do zwalczania alternariozy naci i mączniaka prawdziwego polecamy preparaty:

  • Luna Experience 400 SC to środek o działaniu układowym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego. Zalecana dawka 0,75 l/ha.
  • Nativo 75 WG. Fungicyd zarejestrowany jest do zapobiegawczego i interwencyjnego stosowania (wykazuje mezostemiczne i systemiczne działanie). Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,3 kg/ha. Nativo 75 WG w tej dawce chroni także marchew przed zgnilizną twardzikową.
  • Zato 50 WG środek ten należy stosować zapobiegawczo z chwilą pojawienia się pierwszych objawów. Zalecana dawka to 0,25 kg/ha

Zato_march_750x100Warzywa kapustne

Mszyca kapuściana i brzoskwiniowa

Mszyce żerują na roślinach w  koloniach. Opanowane liście skręcają się i odbarwiają w miejscu żerowania. Jeśli  mszyce zasiedlą środkowe liście, kapusta nie wiąże główki, a kalafior i brokuły róż. Przy bardzo silnym zaatakowaniu młode rośliny mogą zamierać. Progiem zagrożeniem jest 5-6 mszyc 10 roślinach. W momencie pojawienia się mszyc należy rozpocząć opryskiwanie roślin środkami mszycobójczymi, powtarzając zabiegi w miarę potrzeby.

Mszyca kapuściana
Mszyca kapuściana
Mszyca brzoskwiniowa
Mszyca brzoskwiniowa

Ochrona Chemiczna – polecamy preparaty

  • Proteus 110 OD – Do ochrony plantacji warzyw kapustnych przeciwko wyżej wymienionym szkodnikom. Stosowany w dawce 0,75 l/ha działa na szkodniki kontaktowo w trakcie oprysku i systemicznie w roślinie. Preparat Proteus 110 OD zwalcza również gąsienice bielinka kapustnika , bielinka rzepnika i piętnówki kapustnicy oraz ogranicza populacje śmietki kapuścianej i tantnisia krzyżowiaczka.
  • Movento 100 SC – Do ochrony przeciwko mszycą w uprawach warzyw kapustnych w dawce 0,75 l/ha. Preparat Movento 100 SC zwalcza również mączlika warzywnego. Przypominamy również o pozytywnym działaniu preparatu na ograniczanie populacji śmietki kapuścianej.

Inne szkodniki

Informacje na temat biologii i zwalczania gąsienic motyli, mączlika warzywnego oraz śmietki kapuścianej w warzywach kapustnych znajdą państwo w wcześniejszych komunikatach.

czytaj pełen tekst

stopka bayer grunt to bezpieczeństwo