Koronawirus i jego wpływ ma na rynek hurtowy na Broniszach

Cebula przygotowana do obrotu handlowego

 Z najświeższych informacji jakie udało nam się uzyskać z biura Warszawskiego Rynku Hurtowego Bronisze wynika, iż koronawirus wpłynął również na branże owocowo-warzywną. Zmiany cenowe nie do końca mają związek z aktualnymi ilościami oferowanych owoców czy warzyw na ,,Broniszach”.

Na przestrzeni ostatnich kilku dni widać jak wpływ ma wystąpienie koronawirusa na świecie i w Polsce. W środę i niedziele ubiegłego tygodnia była zauważalna pewnego rodzaju wzmożony ruch połączony z można nazwać pewnego rodzaju paniką związaną z obawą o dostępnością owoców i warzyw. Nie da się ukryć, że wirus odbił się również na cenach. Widoczny wzrost cen większości produktów jest na poziomie 5-10% ale nie dotyczy wszystkich gatunków i ma zazwyczaj charakter nieprzewidywalny. Z dostępnością produktów rodzimego pochodzenia nie ma problemów, a chwilowe ograniczenia ilościowe w krótkim czasie są uzupełniane kolejnymi dostawami owoców czy warzyw. Natomiast inaczej wygląda to w przypadku produktów importowanych, z którymi generalnie nie ma problemu z dostępnością u producentów jednak kontrole na granicach państw wydłużają czas dostawy. W najbliższych dniach sytuacja z dostawami  importowanych owoców i warzyw powinna się jednak ustabilizować. Można przewidywać, że ceny importu również pójdą w górę ze względu na wzrost cen transportu.

Wyraźnie widać wzrost zainteresowania szczególnie Polskimi produktami takim jak cebula, kapusta, kapusta kiszona, ziemniaki. Chwilowe zwiększenia spożycie owoców i warzyw pozwala podnieś naszą odporność na infekcje, to mimo wszystko najlepsze efekty daje regularne ich spożywanie – informuje Maciej  Kmera  z Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego S.A. Bronisze.

Dodaje również, że owoców i warzyw nie powinno zabraknąć na rynku. Z informacji zamieszczonej na stronie Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności czytamy-,,EFSA ściśle monitoruje sytuację dotyczącą wybuchu choroby koronawirusowej (COVID-19), która dotyka dużą liczbę krajów na całym świecie. Obecnie nie ma dowodów na to, że żywność jest prawdopodobnym źródłem lub drogą przenoszenia wirusa… W odniesieniu do bezpieczeństwa żywności Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała zalecenia zapobiegawcze, w tym porady dotyczące przestrzegania dobrych praktyk higienicznych” (szczegóły na https://www.efsa.europa.eu/en/news/coronavirus-no-evidence-food-source-or-transmission-route )